biznes

Odśnieżanie hodników, posiadłości. Czy to dochodowy biznes?

Dziś natrafiłem w internecie na blog,  na którym była informacja że każdy może założyć biznes związany z „Odśnieżaniem dróg/chodników”,  autor bloga stwierdził że dochody z tego typu przedsięwzięcia są bardzo proste.  Po przyglądnięciu się sprawie bardziej stwierdziłem że to nieracjonalne, bo autor nie uwzględnił wszystkich kosztów z w/w przedsięwzięciem.  Ponieważ wg. autora możemy zarobić 3000zł bez wielkiego wysiłku.

Wzorował się na ogólnym rachunku A * B = C jednak takie rozumowanie w biznesie jest błędne! Ponieważ biorąc za przykład odśnieżania, musimy być łaskawi na dobrodziejstwo pogody, ponieważ w roku śnieg może padać 10 dni – 14dni, 30dni 50dni, tego właściwie nie wiemy, więc nie możemy tego traktować jako długofalowe przedsięwzięcie.

Do kosztów każdej firmy musimy doliczyć obowiązkowo:

– usługi księgowe około 150-300zł, lub program,

-składki ZUS,

-podatek VAT,

– podatek dochodowy,

– koszty transportu i tu od 400zł-900zł,

– sprzęt do odśnieżania „szypa”‚ od 60-150zł

– odzież robocza, 400zł-  w tym spodnie, rękawice, rękawiczki, czapka, kominiarka, szalik, wszystko co potrzebne do pracy w trudnych warunkach.

– posiłki regeneracyjne i ciepłe napoje, 300zł,

-leki w przypadku zachorowania 50zł,

Musimy skalkulować dosłownie wszystko, jednak zakładanie takiego biznesu dla samego odśnieżana nie jest opłacalne ponieważ koszty są wysokie.  Jednak lepszym sposobem jest uzupełnienie firmy budowlanej czy remontowej o tego typu usługi. Może stanowić rozszerzenie oferty i pomoże przetrwać trudny okres jakim jest zima w budowlance. Warto jeszcze napisać że odśnieżanie to bardzo ciężka i mozolna  praca na której tracimy bardzo dużo kalorii.

Jednak to lekka odskocznia od tematyki SEO i optymalizacji strony internetowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge