Joomla Joomla 1.5.26 Joomla 2.5 Wordpress

Dlaczego warto instalować najnowszy CMS?

Ostatnio odnotowałem 2 ataki na mój hosting z  tego 2 udane. Po analizie warto przyznać się do błędu ponieważ cztery strony korzystają z starej joomli 1.5.26 i podobno jest ona dziurawa jak ser szwajcarski. Nawet 1.5 roku temu dostałem komunikat z GWT że strony mogą być narażone na ataki. Ja przekonałem się na własnej skórze. Jak to właśnie jest. Prowadzę strony już 6 lat i to dopiero moje 2 włamania. Gdzie haker w sposób perfidny podmienił plik index.php.

Niestety naprawić joomla 1.5.26 jest podobno bardzo trudno, a ma niestety kilka poważnych luk. Będę musiał wykonać migracje z joomli 1.5.26 na 2.5.

11 comments

 1. Kuba Post author

  No pomału upgrade robię, przerobiłem już stronę z 1.5.26 na 2.5, najgorsze było przerobienie bazy danych i kupienie software za 190zł aby to zrobić. Jak do końca tygodnia wszystko poprzerabiam na zainstaluje ją na stale na serwerze.

 2. Kuba Post author

  WordPress to już jest CMS – systemem do zarządzania treścią, z bardzo popularnych jeszcze są: drupal, joomla, i właśnie wordpress. Przechodząc na stronę wordpress.com możemy zrobić stronę www, w formie bloga, czyli wykorzystać system CMS WordPressa i mieć bloga nazwabloga.wordpress.com. Jeśli komuś te rozwiązanie pasuje to ok. Jenak instalując go na własnym serwerze możemy prowadzić np. portal ogłoszeniowy, stronę firmową, czy też właśnie bloga.

  Właśnie w tym wpisie chciałem się podzielić tym że warto wybierać świeże wersje CMS – joomli, wordpressa, czy drupala, bo możemy mieć sporo problemów jak haker się włamie. Na pewno opracuje to jak zrobić update starej joomli bo właśnie ona najbardziej jest podatna na atak. Jak to napisał ktoś, że jest ona bardzo łatwa do zhakowania.

 3. DlaHandlu24.pl

  Wiele osób zapomina o tak istotnych rzeczach jak aktualizacje systemów CMS swoich stron i backup – to błąd. Aktualizacje są dobrą formą obrony przed atakami, chociaż haker i tak najdzie nową furtkę, ale to inna bajka. Jak już ją znajdzie to zostaje nam backup i nic nie tracimy poza czasem 🙂

 4. Docieplenia Częstochowa

  Co do WordPressa to bynajmniej nie jest bezpieczny. Miałem włamania na najnowszych wersjach, przy hasłach długich na 30 znaków i na bezpiecznym serwerze. Po prostu nie ma chyba rozwiązania gwarantującego święty spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge