Pracownicy, którzy mają możliwość ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, są bardziej zaangażowani, zmotywowani i efektywni. Liczne badania pokazuja, że ankietowani wskazują na rozwój jako jeden z najważniejszych argumentów za pozostaniem w danym miejscu pracy. Jednak aby rozwój ten był skuteczny, musi być odpowiednio zaplanowany i realizowany. Jak go zorganizować w firmie, aby przynosił wymierne korzyści dla każdej ze stron?

Dlaczego rozwój pracowników jest ważny?

Podstawową korzyścią dla firm, która płynie z zaplanowanego rozwoju pracowników, jest większa sprawność operacyjna i wyższa jakość pracy. Poza tym zatrudnieni czują się bardziej związani z organizacją, która inwestuje w ich kompetencje i oferuje szanse na awans. Możliwość rozwijania kariery zawodowej motywuje pracowników do lepszego wykonywania swoich obowiązków, a ponadto firmy oferujące możliwości doskonalenia zawodowego wykazują mniejszy wskaźnik rotacji zatrudnienia.

Przeczytaj także: https://www.impactinternational.com/pl/blog/kiedy-jest-najlepszy-moment-na-rozwoj-pracownikow-w-organizacji

Rozwój pracowników w organizacji – od czego zacząć?

Najważniejszym krokiem w planowaniu rozwoju pracowników jest ocena potrzeb rozwojowych. Warto włączyć pracowników w proces, aby dowiedzieć się, jakie umiejętności chcieliby rozwijać i jakie mają cele zawodowe. Można również wykorzystać różne narzędzia, takie jak oceny 360 stopni czy testy kompetencji, aby zidentyfikować obszary, w których pracownicy potrzebują wsparcia. Dobrym rozwiązaniem jest także sięgnięcie po zewnętrzne wsparcie, czyli firmę, która oceni potrzeby przedsiębiorstwa w zakresie rozwoju. Kolejnym etapem będzie określenie mierzalnych celów rozwojowych, które powinny być zgodne z potrzebami organizacji i indywidualnymi aspiracjami zatrudnionych.

Docenianie i nagradzanie postępów

Planowanie rozwoju pracowników to ważny element strategii każdej organizacji, która chce się rozwijać i osiągać sukcesy. Wspomniane monitorowanie i nagradzanie rozwoju jest ważnym elementem motywacyjnym. Pracownicy, którzy widzą, że ich wysiłki są dostrzegane i cenione, są bardziej skłonni do dalszego rozwoju.

Wybór właściwej metody

Warto zwrócić uwagę na programy rozwojowe Impact, które są czymś znacznie więcej, niż typowe szkolenia rozwojowe dostępne na rynku. Szkolenia najczęściej są nastawione na rozwiązanie palącego problemu lub skupiają się na błyskawicznych efektach. Nierzadko dotyczą wąskiego zakresu kompetencji i bywają mało elastyczne. Programy rozwojowe powstają w oparciu o uprzednio zbadane potrzeby organizacji. To cykl spotkań i aktywności, ale zaprojektowanych na dłuższy okres, np. 12 miesięcy, dzięki czemu możliwa jest nie tylko systematyczna praca, ale także ocena postępów i refleksja nad ewentualnymi zmianami. Nowoczesna metoda experiential learning pozwala na osiąganie oczekiwanych efektów. Na czym ona polega? Najprościej ujmując, to nauka przez doświadczenie, która przede wszystkim stawia na aktywne działanie uczestników, na co składa się m.in. podejmowanie decyzji, obserwowanie skutków oraz wyciąganie wniosków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here