Pierścień, opracowany przez naukowców z MIT Media Laboratory, wykorzystuje algorytm specjalnie stworzony do rozpoznawania słów, które z kolei są następnie wysyłane do programu, który odczytuje je na głos. Gdy osoba porusza palcem po stronie, urządzenie emituje sygnały – w postaci dźwięków lub wibracji – aby zapobiec przypadkowemu przełączaniu linii.

EKRAN DOTYKOWY ZDOLNY DO TWORZENIA FIGUR I ALFABETU BRAILLE’A

Chociaż istnieją rozwiązania, które mogą konwertować tekst na mowę, Braille pozostaje najbliższą rzeczą do czytania dla osób niewidomych. Istnieją już urządzenia zdolne do odtwarzania znaków Braille’a w czasie rzeczywistym, ale są one oparte na ruchomych częściach, które idą w górę iw dół, tworząc punkty symboli. Jednak urządzenia te kosztują tysiące euro, a ich funkcjonalność jest ograniczona. Warto również wejść na stronę: https://techpolska.pl/.

„INTELIGENTNE” OKULARY DLA NIEWIDOMYCH

Większość niewidomych zachowuje jakąś formę widzenia, często ograniczoną do percepcji światła i ruchu. Inteligentne okulary opracowane na Uniwersytecie Oksfordzkim wykorzystują to resztkowe widzenie, aby umożliwić niewidomym zorientowanie się i poruszanie się w nieznanym środowisku. Okulary wykorzystują system składający się z kamer i oprogramowania do wykrywania pobliskich obiektów i prezentowania ich w formie rozpoznawalnej dla użytkownika.

„APPSTORE” DLA NIEWIDOMYCH

Łatwo sobie wyobrazić, jak ślepota może być postrzegana jako bariera nie do pokonania, jeśli chodzi o korzystanie ze smartfona lub tabletu. Jednak najłatwiejszą technologią, z której możemy skorzystać, jest ta, którą mamy już w kieszeni, dlatego istnieje już wiele aplikacji, które ułatwiają życie osobom niewidomym. Wystarczy zdjęcie, aby aplikacja opisała fotografowany obiekt. Ta aplikacja łączy w sobie automatyczne systemy rozpoznawania obrazów i pomoc prawdziwych ludzi, którzy interpretują obrazy. Przydatne może być na przykład uzyskanie opisu pomieszczenia, w którym użytkownik nigdy nie był, poznanie koloru ubrania lub odróżnienie paczki normalnej kawy od bezkofeinowej.  Obraz wydrukowanego tekstu to wszystko, czego potrzeba, aby aplikacja mogła go odczytać na głos. Może być skonfigurowany do czytania różnych typów dokumentów i jest w stanie poprowadzić użytkownika przez polecenia głosowe i wibracje, aby pomóc mu ustawić aparat we właściwej pozycji podczas fotografowania dokumentu.

DRUK 3D KSIĄŻEK DLA DZIECI

Ogólnie rzecz biorąc, niewidome dzieci nie zaczynają czytać alfabetu Braille’a do szóstego roku życia. Według promotorów tego projektu, technologia druku 3D może zaoferować dzieciom i ich rodzinom możliwość rozpoczęcia czytania w młodszym wieku, jednocześnie pozwalając im rozpocząć odkrywanie świata własnymi rękami.

PIERŚCIEŃ DO CZYTANIA DOWOLNEGO TEKSTU

Wielu z nas nauczyło się czytać, przeciągając palcem po papierze, aby się nie zgubić. Ten intuicyjny gest może pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w interpretacji drukowanego tekstu za pomocą urządzenia przypominającego pierścień, które jest w stanie rozpoznać tekst i przeczytać go na głos. W obecnym etapie rozwoju pierścień musi być podłączony do komputera, który interpretuje i odczytuje tekst, ale jego twórcy już opracowują wersję, która mogłaby działać na telefonie komórkowym. Warto również wejść na stronę: https://techpolska.pl/.

Czym jest technologia wspomagająca dla niewidomych i dlaczego jest tak ważna?

Technologia wspomagająca dla osób niewidomych i niedowidzących obejmuje urządzenia wspomagające, adaptacyjne i rehabilitacyjne, które promują większą niezależność. Robi to, pomagając ludziom wykonywać zadania, które mają trudności z wykonaniem. OrCam MyEye pomaga w takich zadaniach, głównie czynnościach związanych z czytaniem. OrCam MyEye nie jest technologią dla niewidomych, która umożliwia widzenie, ale raczej technologią, która pozwala użytkownikowi czytać teksty bez proszenia innych o pomoc. Urządzenie przyciąga obraz tekstów, dowolny tekst z dowolnej powierzchni i przekazuje informacje do użytkownika za pośrednictwem małej słuchawki. Dzięki temu użytkownik może samodzielnie czytać służbowe wiadomości e-mail, etykiety leków i wiele innych. Dla osób niedowidzących tego rodzaju technologia dla niewidomych sprawia, że umiejętność samodzielnego czytania jest znacznie łatwiejsza i dostępna. Istnieją inne technologie dla niewidomych, ale żadna nie jest tak mała, przenośna i dyskretna jak OrCam MyEye. Rozmiar urządzenia pozwala użytkownikom korzystać z niego bez wyróżniania się w tłumie. Randy, użytkownik OrCam, często dojeżdża pociągiem do Chicago.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here