Południe Polski, a szczególnie jego wschodnia część, kojarzone jest bardzo niesłusznie z niewielkim rozwojem gospodarczym, wysokim bezrobociem i raczej ze słabym sektorem zatrudnienia. Nic bardziej mylnego, ponieważ rozwijają się tu nawet niewielkie miasta, które utrzymują wiele miejsc pracy, stawiają na innowacyjność i technologię i poszukują pracowników.

Przykładem takiego miasta jest Krosno położone w województwie podkarpackim, liczące według danych Głównego Urzędu Statystycznego ponad 46 tysięcy mieszkańców. Słynne na całą Polskę z huty szkła i lotnictwa jest też miejscem atrakcyjnym pod względem turystycznym, poczynając od zabytkowych kościołów, na muzeach i galeriach kończąc. Zarówno położenie Krosna, jak również jego historia, tradycje i zabytki sprawiają, że przede wszystkim kwitnie tu branża turystyczna oraz rzemieślnicza, choć i poszukiwacze pracy w innych zawodach znajdą tu coś dla siebie.

W tym niewielkim mieście działa ponad pięć tysięcy przedsiębiorstw, które w około 97% są w rękach prywatnych i może dzięki tej różnorodności branż, którą możemy zaobserwować analizując oferty pracy w Krośnie, miasto jest silnym ośrodkiem przemysłowym i usługowym i zajmuje wysokie pozycje w rankingach miast przyjaznych biznesowi. Według badań Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krosno regularnie uzyskuje wysokie noty w raportach atrakcyjności inwestycyjnej. Główne branże działające na rynku swoją wysoką pozycję utrzymują dzięki ciągłemu wdrażaniu innowacji, ale też stawianiu na wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników oraz opieraniu się na tradycji miasta i regionu.

>> Duży wybór ofert pracy w Krośnie jest dostępny na Gowork.

Jak wygląda praca w Krośnie, gdzie szukać zatrudnienia i na jakie zarobki możemy liczyć?

Poszukiwania powinniśmy zacząć od przejrzenia ofert na stronach internetowych takich jak olx.pl, aplikuj.pl, indeed.com i innych związanych z tematami zatrudnienia. Możemy też wejść na stronę miasta i przyjrzeć się Centralnej Bazie Ofert Pracy, co da nam pogląd na to, w jakich sektorach poszukiwani są aktualnie pracownicy. Przeglądając oferty pracy w Krośnie możemy natknąć się na ogłoszenia dotyczące opieki do dzieci, opieki sanatoryjnej, obsługi klienta czy też pracy w hotelach lub recepcji. Atrakcyjne, dla poszukujących pracy, mogą być zawody dotyczące prac na budowie, kierowania pojazdami lub te wymagające specjalistycznych umiejętności jak elektromonter, hydraulik, cieśla lub inne. Rozwija się tu sektor bankowości, rachunkowości, odnawialnych źródeł energii jak również zawodów związanych z technologiami informacyjnymi. Pracodawcy poszukują programistów, osób prowadzących profile w mediach społecznościowych, nauczycieli, szkoleniowców i trenerów. Każdy tak naprawdę znajdzie w bankach ofert coś dla siebie, a wystarczą do tego tylko chęci i oczywiście posiadane umiejętności.

Praca w Krośnie może być też atrakcyjna dla osób chcących przyjechać tu chociażby na sezon letni i popracować dorywczo. Taką ewentualnością mogą być zainteresowani młodzi ludzie, na przykład uczniowie czy studenci, dla których znajdą się miejsca w turystyce i rekreacji. Latem, gdy rusza sezon i do Krosna zjeżdżają rzesze turystów, rośnie zapotrzebowanie na pilotów wycieczek, obsługę hotelową, pracowników branży gastronomicznej i kelnerów.

Jak natomiast wyglądają zarobki w Krośnie?

Ten temat również przedstawia się dość atrakcyjnie, choć zależy oczywiście przede wszystkim od wykonywanego zawodu. Ponownie wrócę do danych Głównego Urzędu Statystycznego, według których średnia pensja mieszkańca Krosna wzrosła na przestrzeni piętnastu lat dwukrotnie i wynosi obecnie ponad sześć tysięcy złotych. Ponadto Krosno na tle województwa podkarpackiego, a nawet na tle kraju utrzymuje niską stopę bezrobocia, która jest jedną z najniższych w Polsce.

Wysokość zarobków, na jakie możemy liczyć, zależy w dużej mierze od branży, w którą celujemy, ale też od innych czynników. Do głównych z nich należą między innymi: doświadczenie jakim możemy się pochwalić, posiadane kwalifikacje, staż pracy w danym zawodzie lub w branżach pokrewnych, nasze umiejętności, ukończone studia, kursy i szkolenia. Zarobki w Krośnie mogą się więc wahać od najniższych stawek w pracach mało absorbujących do stawek naprawdę wysokich w branżach poszukujących specjalistów w danych dziedzinach.

Jak widać, Krosno jest ciekawym miastem dla osób poszukujących zatrudnienia, które można wziąć pod uwagę jeśli celujemy w regiony na południu naszego kraju. Bliskość gór i możliwość obcowania z naturą, w czasie po pracy, również przemawia na korzyść Krosna i może skłaniać do rozważenia pomysłu osiedlenia się w tym niewielkim miasteczku. Rynek pracy ma tu bogatą ofertę zatrudnienia, która może zainteresować ze względu na swoją różnorodność, czyli każdy może znaleźć coś dla siebie. Miasto należy do grupy miast rozwijających się, stawiających na innowacyjność, nowoczesne technologie i przedsiębiorczość o czym świadczy wielkość sektora prywatnych działalności gospodarczych. To wszystko, oraz inne zalety Krosna, zachęcają do osiedlenia się tu na dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here