Okazuje się, że do polskich sądów trafia coraz więcej pozwów rozwodowych. Tylko w I kwartale tego roku rozwiodło się aż 16 tysięcy małżeństw. To o 14% więcej, aniżeli w tym samym okresie w roku poprzednim. Jakie są przyczyny rozpadów związków małżeńskich i czy pandemia koronawirusa ma wpływ na tego rodzaju decyzje? Dowiedz się już teraz, czytając poniższy tekst.
Najczęściej podawane przyczyny rozwodów
Niezgodność charakterów, zdrada, przemoc fizyczna i psychiczna, to najczęściej podawane we wnioskach o rozwój przyczyny, dla jakiś ma nastąpić rozpad małżeństwa. Co ciekawe, wniosek o rozwód najczęściej składają kobiety, a rozwód jest z reguły orzekany bez wskazania winy którejś ze stron.
Co ciekawe, w przypadku par bezdzietnych, rozwód może być ogłoszony już na pierwszej rozprawie, natomiast małżeństwa, które mają dzieci, powinny najpierw przejść separację albo poddać się mediacjom czy terapii małżeńskiej. Takie rozwiązanie oferuje nie tylko sam sędzia, ale również prawnicy, do których o pomoc zgłaszają się osoby chcące zakończyć związek małżeński.
Jak wziąć rozwód?
Jeśli nie widzisz szansy na naprawienie swojego związku, możesz złożyć wniosek o rozwód w sądzie okręgowym przypisanym do Twojego miejsca zamieszkania. Ponieważ większość osób nie ma w tym zakresie doświadczenia, powszechne stają się już usługi adwokatów. Można ich bez problemu znaleźć, na przykład wpisując hasło typu „sprawy rozwodowe Opole„. Trzeba przyznać, że ten rodzaj spraw jest jednym z najczęściej prowadzonych w polskim sądownictwie w ogóle, zaraz obok spraw o podział majątku.
Ile średnio trwa rozwód? Wiele zależy od indywidualnych czynników, jakie mają wpływać na decyzję sędziego. Nie zawsze małżonkowie są zgodni co do rozpadu małżeństwa, niektórzy nie zgadzają się na rozwód bez orzekania o winie albo wręcz przeciwnie, na rozwód ze wskazaniem o winie jednej ze stron. Rozwód przebiega w procesie od jednej do nawet czterech rozprawa, a każda z nich odbywa się średnio co trzy miesiące. Im bardziej skomplikowana jest sprawa, relacje i konflikt małżonków, tym rozwód będzie trwał dłużej.
Koronawirus a rozwody w Polsce
Czy pandemia koronawirusa ma wpływ na liczbę ogłaszanych w naszym kraju rozwodów? Okazuje się, że o ile wniosków o rozwód do sądów wpływa teraz znacznie więcej, to samych rozwodów ogłaszanych jest mniej. Wynika to przede wszystkim z ograniczeń, jakie zostały wprowadzone w ramach rządowych restrykcji i konieczności zachowania społecznej izolacji.
Co ważne, kolejne lockdowny niestety przyczyniają się do coraz większej liczby rozpadów małżeństw. Zwiększyła się liczba zgłaszanych przypadków przemocy domowej, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Ogrom małżeństw przechodzi poważny kryzys, a wpływ na to ma zamknięcie w domu, ograniczenia, brak swobody w codziennym funkcjonowaniu, problemy finansowe oraz słaby stan psychiczny. Coraz więcej osób boryka się z atakami paniki oraz pandemią, u większej ilości osób diagnozuje się nerwicę. Wszystko to niestety niekorzystnie wpływa na relacje z najbliższymi.