Transport i magazynowanie produktów są dzisiaj jednym z najistotniejszych elementów powiązanych z szeroko pojętym przemysłem. Nic więc dziwnego, że używane od wielu już lat palety drewniane odchodzą powoli do lamusa, zastępowane przez bardziej nowoczesne i wygodniejsze w użytkowaniu plastikowe modele.

Palety plastikowe – krótka charakterystyka

Wykonane z trwałego, odpornego na działanie negatywnych czynników, takich jak wysokie/ niskie temperatury, wilgoć, nasłonecznienie czy drażniące substancje chemiczne – takie właśnie są Palety plastikowe. Chociaż koszt ich zakupu będzie wyższy niż w przypadku palet drewnianych, to łatwość utrzymania czystości i żywotność sprawiają, że są one coraz chętniej wybieranym wyposażeniem w firmach z różnych branż. Ich obieg nie kończy się też na śmietnisku, gdyż najczęściej dystrybutorzy odbierają zużyte plastikowe palety, które są przetapiane na nowe i dostają „drugie życie”, co jest rozwiązaniem proekologicznym.

Rodzaje europalet plastikowych

Europalety plastikowe znajdziemy w różnych rozmiarach i rodzajach, również w tych odpowiadających paletom drewnianym. Wykonywane są one z solidnego plastiku, odpornego na odkształcenia i wgniecenia, jednak przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, jakie może być maksymalne obciążenie danego modelu, najczęściej spotkać możemy wersje do średnich obciążeń – do 2500 kg oraz dużych obciążeń – do 5000 kg.Wybrać możemy również wśród palet plastikowych gładkich, antypoślizgowych (które będą szczególnie użyteczne w miejscach o większej wilgotności), palet z bortnicami czy palet przeznaczonych specjalnie do przechowywania i transportu żywności. Producenci często proponują też różnego rodzaju akcesoria, takie jak np. nadstawki, pokrywy czy nóżki.

Dlaczego plastikowe palety cieszą się tak dużą popularnością?

Palety wykonane z tworzywa sztucznego w wielu firmach wyparły już tradycyjne, drewniane egzemplarze. Ich sukcesu można z pewnością upatrywać w lekkości, niskiej awaryjności, uniwersalności i optymalnych kosztach zakupu i użytkowania – poprawnie kalkulując, można łatwo stwierdzić, że ich zakup po prostu się opłaca. Innym czynnikiem jest też z pewnością specyfika niektórych branż, takich jak przetwórstwo warzyw i owoców, produkcja roślin czy przemysł spożywczy i farmaceutyczny, gdzie łatwość utrzymania higienicznej czystości jest koniecznym wymogiem, by produkty były bezpieczne i pełnowartościowe, a na takie potrzeby odpowiadają z całą pewnością właśnie europalety plastikowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here