Pojawienie się pandemii koronawirusa wymusiło na pracownikach pracę zdalną. Dla niektórych to idealny moment na zmianę zawodu. Nie wszystko mogą sobie na to pozwolić. Ci, których polega na korzystaniu z internetu i komputera zyskali najbardziej. Zyskały także biznesy, które działają online. Kto jest aktualnie potrzeby na rynku pracy? Jakie umiejętności pracownika są preferowane przez pracodawców?

Przegląd zawodów zdalnych

Plusem pandemii jest szybszy rozwój technologiczny. Firmy w ciągu ostatniego roku jeszcze mocniej postawiły na technologię. Okazało się, że w części zawodów praca zdalna jest wykonalna i to nawet przez cały tydzień. W jakich miejscach pracownicy mogą szukać zatrudnienia?

Copywriter

W związku z przeniesieniem handlu do Internetu, to szansa na zdobycie dodatkowych zleceń przez copywriterów. To osoby, które piszą treści do sieci. Opisy produktów, teksty blogowe, artykuły sponsorowane i wiele innych tekstów – w większości zostały napisane przez copywriterów. Ich jakość wpływa między innymi na pozycjonowanie stron internetowych. Sklepy online chętniej korzystają z usług agencji marketingu internetowego, które są odpowiedzialne za wzrost popularności biznesów w internecie. Z racji tego na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę, znajdziemy sporo ofert dotyczących copywritingu.

Specjalista SEO/SEM, UX designer

To kolejne propozycje pracy jako doświadczeni specjaliści z zakresu SEO, płatnych reklam Google Ads czy specjalistów od UX. Ci pracownicy również pożądani są na rynku z racji rozwoju biznesu online. Reklama w Internecie zyskuje na znaczeniu. Każdy biznes chciałby się znaleźć na wysokich pozycjach w rankingu Google i na konkretne zapytania przez użytkowników. Na dokonanie przez nich zakupów w sklepie online wpływa też ogólny design strony. Zajmują się nim wykwalifikowanie specjaliści UX, którzy odpowiadają za projektowanie doświadczeń odbiorcy od podstaw.

rynek pracy po pandemii
fot.pexels.com

Programiści i Developerzy

Dziś stworzenie sklepu online w oparciu o popularne platformy e-commerce jest znacznie prostsze. Przy odrobinie chęci i motywacji do pracy, każdy jest w stanie nauczyć się programowania i tworzenia stron internetowych. Cała wiedza znajduje się w Internecie w postaci kursów i szkoleń. Z racji rozwoju technologicznego, na rynku zwiększyło się zapotrzebowanie na specjalistów IT. Obecnie najbardziej opłacalnym zawodem jest programista. Ich zarobki sięgają kilkunastu tysięcy miesięcznie.

Trenerzy personalni i psychologowie

To kolejne grupy zawodów, które mogą spodziewać się rozkwitu po pandemii. Spędzanie czasu w domu wymusiło na nas znalezienie dodatkowych form aktywności. Powstało sporo aplikacji ułatwiających trenowanie we własnym domu. Za pomocą połączeń video, trenerzy personalni układali specjalne ćwiczenia z wykorzystaniem przedmiotów domowych. Wymusiło to na nich zamknięcie siłowni. Społeczeństwo jest spragnione wysiłku fizycznego, dlatego trenerzy personalni, po powrocie tych osób na siłownię, mogą spodziewać się wzmożonej ilości klientów.

Na pracę nie będą musieli narzekać również psychologowie. Okazało się, że równie skutecznie mogą prowadzić terapię online i przeprowadzać dzięki temu rozmowy. Zamknięcie w domach zmusiło nas do rozłąki z bliskimi, ale i przebywanie więcej ze swoimi partnerami, co może mieć wpływ na rozwody i rozstania. Społeczeństwo po przejściu do normalności będzie potrzebowało wsparcia psychicznego, dlatego praca w tym zawodzie będzie szczególnie potrzebna.

Z pewnością po zakończeniu pandemii będziemy mieli większy ogląd na to, jakie zawody zdalne będą poszukiwane. Być może będzie to dobre rozwiązanie dla pracowników. Dla miast oznacza to mniejsze korki na ulicach i w komunikacji miejskiej. Jednak społeczeństwo jest spragnione bezpośredniej komunikacji ludzkiej, dlatego miejmy nadzieję, że normalny czas jeszcze powróci. Niemniej jednak cały ten rok pokazał, że musimy przewartościować pewne rzeczy i jeszcze wiele się nauczyć w relacjach ludzkich, aby móc wzajemnie funkcjonować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here