Praca zdalna wymusiła na pracownikach przesyłanie sobie wzajemnie informacji za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Na rynku dostępny jest ich spory wybór w zależności od preferencji. Mają spełniać jedną, podstawową funkcję – wspierać komunikację zespołową. Popularne komunikatory nie dotyczą tylko pracowników. Zostały użyte również w nauce zdalnej i są chętnie wykorzystywane przez nauczycieli do pracy z dziećmi. Dzięki temu mogły one przesyłać wykonane zadania lub prace za ich pośrednictwem. Jaki komunikator wybrać? Poznaj naszą listę przydatnych narzędzi.

Co to jest komunikator internetowy?

Komunikator internetowy, to program pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów między użytkownikami. Jest to powszechny sposób rozmowy przez Internet. Możemy dzięki temu przesyłać wiadomości tekstowe, graficzne, głosowe, przekazy multimedialne i inne pliki. Komunikatory są w pełni darmowe.

Podczas pandemii wiele firm skorzystało z takiej formy komunikacji. W znacznym stopniu ułatwia ona pracę. Posiadają one wiele możliwości. Jeśli potrzebujemy spotkać się w większym gronie, nawet całym zespołem, stworzymy pokój i dedykowaną videokonferencję. Dzięki takiemu spotkaniu omówimy wszystkie najważniejsze i bieżące sprawy.

Komunikatory podają także status danego użytkownika. Zielona kropka oznacza, że jest on w tej chwili dostępny. W znacznym stopniu właśnie ta funkcja wyróżnia je od tradycyjnej poczty elektronicznej. W szybki sposób możemy skomunikować się pomiędzy dwiema osobami. Wielu użytkowników zamiast tradycyjnych smsów lub rozmów telefonicznych, wybierają komunikatory do nawiązania kontaktu z drugą osobą. Szacuje się, że z Facebooka, WhatsAppa, Instagrama i Messengera korzysta w miesiąca blisko 2,7 miliarda użytkowników.

komunikator internetowy
fot.pexels.com

Jaki komunikator wybrać do pracy zdalnej i nauki?

Tak, jak zostało napisane wyżej, wybór komunikatorów jest bardzo szeroki. Wiele firm korzysta z takiej formy komunikacji nie tylko ze swoimi pracownikami, ale również z klientami. Połączenia głosowe i video są tutaj nieocenione. Poniżej przedstawimy kilka z nich, które naszym zdaniem sprawdzą się w pracy zdalnej.

Slack

Slack jest darmową usługą internetową, opartą na chmurze, która zawiera usługi służące do pracy zespołowej. Został zaprojektowany przez kanadyjską firmę należącą do Daniela Stewarta Butterrfielda. Komunikacja za pomocą Slacka pozwala na oszczędność czasu i nerwów oraz niepotrzebnego stresu w pracy. Slack posiada wersje dla systemu Windows, Linux i MacOS, ale także aplikację mobilną dla Androida i iOS. Jego panel jest wygodny i przejrzysty, dlatego polecany jest laikom komunikacji internetowej. W wersji płatnej tego narzędzia znajdziemy funkcję udostępniania ekranu i wspólnych konferencji. Dodatkowym ułatwieniem jest synchronizacja z takimi programami jak Trello, Asana czy kalendarz Google.

Messenger

Messenger został stworzony przez Facebook’a. On również służy do wysyłania zdjęć, filmów, wiadomości tekstowych i głosowych. Liczba użytkowników korzystających z Messengera to ponad 2 miliardy osób. Pierwszy raz została uruchomiona w 2011 roku i od tamtej pory cieszy się niezmierną popularnością. Wykorzystywana jest głównie w telefonach komórkowych. Ta funkcja działa od 2013 roku. Jest bezproblemowa w swoim działaniu. Z tej aplikacji korzystają zarówno młodzi, jak i starsza część społeczeństwa. Niewątpliwym plusem jest to, że to darmowa aplikacja.

Skype

Popularny komunikator video. Jest on kojarzony właśnie przez rozmowy głosowe i video. Ciekawą funkcją jest możliwość nagrywania rozmów. Za jego pomocą całkiem za darmo nawiążemy kontakt z drugą osoba, wyślemy wiadomości tekstowe czy udostępnimy pliki. Można z niego korzystać na komputerze i telefonie.

Microsoft Teams

Ostatnim narzędziem w naszym zestawieniu jest Microsfot Teams. Powstał po to, aby ułatwić prace w zespołach. Obecnie wykorzystywany jest również w czasie nauki zdalnej przez szkoły. Posiada wszystkie wyżej wymienione funkcje u poprzedników. Przydatny jest przy zebraniach zespołu. Microsfot Teams oferuje udostępnianie własnego ekranu dla innych użytkowników. Maksymalna liczba użytkowników, którzy mogą uczestniczyć w spotkaniu to 300 osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here