Ogromny wybór i różnorodność towarów na rynku sprawiają, że możemy mieć kłopot z ich przechowywaniem. Nie dziwne jest to, że wiele osób długo zastanawia się jakie regały do magazynu kupić. Regały magazynowe są dostępne w wielu rodzajach, w zależności od cech przechowywanego towaru. Wybór odpowiedniego regału jest istotny dla przyszłego funkcjonowania magazynu, dlatego podjęcie tej decyzji wymaga wielu analiz.

Rodzaje regałów

Biorąc po uwagę gabaryty naszego towaru, możemy wyróżnić następujące rodzaje regałów:

– regały półkowe – zwykle są niskie i przeznaczone do obsługi ręcznej, przechowuje się na nich towary małej wielkości. Najczęściej można je spotkać w niewielkich magazynach. Regały półkowe można montować w systemie wielopoziomowym, co znacznie ułatwia przechowywanie.

– regały paletowe – używane są do przechowywania towarów składowanych na paletach. Dzięki prostej konstrukcji, jest to najpopularniejszy rodzaj regałów występujący w magazynach. Kolejną zaletą regałów paletowych jest ich niska cena. Regały paletowe dzielą się na: wjezdne (drive-in), przepływowe (grawitacyjne), wsuwne (push-back), przesuwne (mobilne), satelitarne (wahadłowe).

– regały wspornikowe – przeznaczone są do przechowywania towarów długich, które nie zmieszczą się na regałach półkowych i paletowych. Dzięki ich modułowej konstrukcji, możemy tworzyć regały o dowolnej długości. Dodatkowo możliwe jest regulowanie poziomów składowania towaru.

Idealny regał magazynowy cenniejszy od złota

Aby prawidłowo ocenić jaki regał magazynowy będzie dla nas najlepszy, należy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Najważniejszym z nich jest pytanie CO będziemy składować. Warto dokładnie przemyśleć jakie cechy mają wybrane przez nas towary. Jeśli będą to towary na paletach, należy pomyśleć CZYM będziemy je składować.

Następnie pojawia się ważna kwestia, jaką jest metoda przechowywania towaru. Rozróżniamy dwie metody – FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło) i LIFO (pierwsze weszło, ostatnie wyszło). W przypadku metody FIFO najlepiej sprawdzą się regały paletowe. Do metody LIFO najlepsze będą regały magazynowe wsuwne (push-back). Kolejną sprawą do przemyślenia są urządzenia magazynowe oraz warunki otoczenia. Musimy zadbać, aby operatorzy maszyn mieli jak najlepsze pole do ładunku towarów, a odpowiednie otoczenie zapewni bezpieczne przechowywanie. Ostatnim pytaniem jest wielkość powierzchni magazynowej. Znajomość wielkości magazynu z pewnością ułatwi poszukiwania regałów.

Przy wyborze jakie regały do magazynu kupić, warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Polecamy szczególnie regały firmy Abrack. Pracownik tej firmy pomoże nam przeanalizować wszystkie aspekty i dobierze regał idealny do każdego magazynu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here