Zapewne niejednokrotnie każdy z nas, zderzył się z opinią, że studia nie są wymagane do zdobycia dobrej pracy. W zasadzie, to fachowości konkretnego zawodu uczymy się poprzez praktykę, a na studiach opanowujemy teorię. Zdania są podzielone. Część osób, szczególnie starsze pokolenie, traktuje studia jako coś, co zapewni finansową stabilizację i po ich ukończeniu będziemy osobą wykształconą i poszukiwaną na rynku pracy. Zastanawiasz się nad wyborem kierunku studiów lub wahasz się, czy od razu podjąć pracę?
Nauka to potęgi klucz!
Oczywiście, każda edukacja jest przydatna. Lekarz, prawnik, informatyk czy ratownik medyczny, to zawody, które wymagają studiów i zdobycia teoretycznej wiedzy. Takich przykładów znajdziemy znacznie więcej również w technicznych zawodach. Gdyby nie pojęta wiedza na wykładach oraz ćwiczeniach, która została przekazana przez wykładowców, ciężko takiemu pracownikowi funkcjonować w środowisku. Dlatego w tych zawodach konieczność przebycia studiów jest wymagana. To właśnie na uczelni możemy podpatrywać doświadczone osoby, które dzielą się z nami informacjami nie tylko z książek. Istotne jest, aby wybrać studia zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, lecz nie jest to wymóg konieczny.
Bardzo często zdarza się tak, że młode osoby, idą na kierunki studiów, które zapewnią im po ukończeniu uczelni pewną pracę. Jest to dobre rozwiązanie dla tych niezdecydowanych. Oczywiste jest, że należy poszerzać horyzonty, ale nie powinniśmy wybierać kierunków studiów, które nie zapewnią nam po nich pracy i zawodowego spełnienia.
Ukończyłem/am szkołę średnią lub kierunek studiów – co dalej?
Wspomnieliśmy w artykule wcześniej, że najważniejsza jest praktyka. Młode osoby powinny jak najwcześniej zacząć pracować na własny rachunek. Z każdej pracy mogą wynieść coś dobrego, co zaowocuje w przyszłości. Zdałeś/aś maturę? Wykorzystaj te kilka miesięcy przerwy na zajęcie zarobkowe. Bardzo popularne są w okresie letnim wyjazdy młodych ludzi za granicę. Dzięki temu mogą oni zarobić zdecydowanie więcej pieniędzy, niż w Polsce. Jeśli z jakiś powodów nie masz takiej możliwości, sprawdź oferty pracy sezonowej w kraju. Z pewnością znajdziesz pracę, która pomoże Ci w podreperowaniu swojego budżetu.
Rozpoczynając studia, mamy dwa sposoby na naukę. Pierwszym z nich są studia zaoczne. Zajęcia w weekendy pozwolą nam, aby móc pracować w przeciągu 5 dni roboczych. Oczywiście, wiąże się to z zdecydowanym brakiem czasu na przyjemności, ale pozwala na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Przyszli pracodawcy przychylnym okiem spoglądają na osoby, które podjęły się studiowania i zarabiania pieniędzy jednocześnie. Alternatywą dla takiego rozwiązania są studia dzienne. Wtedy podjęcie jakiejkolwiek pracy jest możliwe tylko w weekendy. To z pewnością utrudnia nasze życie towarzyskie. Studia jednak nie trwają wiecznie i jest to okres, który możemy przetrwać.
Świetnym pomysłem będą praktyki lub staże w miejscach związanych z naszym przyszłym zawodem. Co rusz w Internecie można znaleźć ogłoszenia o poszukiwanym stażyście. Nawet kilkumiesięczny okres przyniesie nam wiele korzyści i z pewnością nauczymy się dzięki temu wiele. Przeszkodą mogą być niskie stawki oferowane przez pracodawców. Każdy jednak kiedyś zaczynał i dla rozwoju naszej kariery istotne jest, aby poznać firmę od samych jej podstaw.
Dalszy rozwój – co należy robić?
Na samych studiach nie możemy poprzestać. Warto jest uczyć się dodatkowo w domu lub wybierać różne oferty szkoleń, tych stacjonarnych jak i online. Rozwój i zwiększanie kompetencji powoduje, że mamy szansę na sukces zawodowy. Idzie za tym otrzymanie podwyżki lub lepszej oferty pracy. Aby tego dokonać, staraj się czytać książki, codziennie zdobywać istotną dla Ciebie wiedzę, ukończyć kursy i szkolenia, dzięki którym zdobędziesz nowe umiejętności. Nie zastąpią one oczywiście całkowicie wiedzy szkolnej czy akademickiej. Wybierając kierunek studiów, obserwuj rynek pracy i to, gdzie jest zapotrzebowanie na dodatkowych fachowców. Miej na uwadze również to, że Twoje studia powinny być związane z zainteresowaniami, które preferujesz. Nie wybieraj ich tylko po to, aby mieć dodatkowy ‘’papier’’ w CV.