Każdy przedsiębiorca i jego działalność musi być zarejestrowana. Elektroniczny spis przedsiębiorców jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób prowadzących działalności gospodarcze w Polsce. Portal Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, to szereg możliwości do wykorzystania. Dzięki niemu możemy na przykład założyć lub zamknąć naszą firmę. Dowiedz się więcej jakie zalety ma informatyczny system CEIDG.

Działalność gospodarcza i CEIDG

Ewidencja działalności gospodarczych została wprowadzona przez ustawę o działalności gospodarczej w 1988 roku przez ówczesnego ministra przemysłu – Mieczysława Rakowskiego. Ich spisem zajmowały się urzędy samorządowe. Od 30 kwietnia 2018 roku funkcjonuje z mocy ustawy z dnia 6 marca 2018 roku o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Dzięki niej, każdy ma bezpłatny dostęp do informacji o przedsiębiorcach poprzez system teleinformatyczny. Za pomocą portalu CEIDG można:

  • Założyć działalność gospodarczą,
  • Zawiesić działalność gospodarczą,
  • Wznowić działalność gospodarczą,
  • Zamknąć działalność gospodarczą,
  • Zmodyfikować dane we wpisie.

Sama rejestracja działalności w CEIDG jest bezpłatna. Sam wpis jest dokonywany maksymalnie kolejnego dnia roboczego, po którym wpłynął wniosek. Przedsiębiorca, jako potwierdzenie, może otrzymuje wydruk ze strony CEIDG. A rozpoczęcie działalności jest tożsame z datą złożenia wniosku. Zawieszenie działalności gospodarczej może odbyć się na okres minimum 30 dni. Aby było to możliwe w formie elektronicznej, przedsiębiorca musi założyć konto w systemie CEIDG oraz posiadać podpis elektroniczny z certyfikatem lub podpis zaufany.

ceidg
fot.pexels.com

Jakie dane zawiera wniosek CEIDG?

Formularz CEIDG – 1 powinien w swojej treści zawierać istotne dane przedsiębiorcy. Nie jest on skomplikowany, więc każdy podatnik bez problemu założy elektronicznie swoją działalność lub zaktualizuje dane. Poniżej przedstawiamy dane, które należy umieścić w formularzu:

  • Imię i nazwisko, datę urodzenia, obywatelstwo,
  • Adres zamieszkania,
  • Adres działalności,
  • Numer NIP, PESEL oraz REGON,
  • Nazwę firmy,
  • Datę rozpoczęcia działalności,
  • Rodzaj działalności,
  • Wybór formy opodatkowania,
  • Nazwa urzędu skarbowego,
  • Adres miejsca przechowywania dokumentacji księgowej,
  • Informację o wspólności majątkowej.

Wśród dostępnych opcji rejestracji działalności, mamy do wyboru cztery z nich. Jest to zalogowanie się do systemu CEIDG. Wiąże się to z założeniem konta na platformie CEIDG i jego późniejsze aktywowanie z linku, który otrzymamy na nasz adres e-mail, a następnie wypełnienie wniosku online. Złożymy pod nim wniosek zarówno elektronicznie lub podczas wizyty osobistej w dowolnej gminie i podpisanie go własnoręcznym podpisem. Druga możliwość to opcja bez logowania. Przygotujemy dzięki temu wniosek w trybie anonimowym. Plik wydrukujemy, podpiszemy i wyślemy pocztą lub złożymy wniosek osobiście w gminie. Warto pamiętać, że jest to formularz, przeznaczony do założenia, likwidacji, zawieszenia lub wznowienia działalności. Oprócz druku CEIDG – 1 istnieje jeszcze kilka dodatkowych załączników.

Głównym celem do jakiego został stworzony portal Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, było ułatwienie przedsiębiorcą zakładanie własnej firmy. Zniesiono m.in. możliwość obowiązkowej rejestracji firmy w urzędzie gminy, na terenie której przedsiębiorca zamieszkiwał. Dzięki informatycznym rozwiązaniom, założenie działalności gospodarczej jest szybkie i proste, bez wychodzenia z domu. Portal CEIDG udostępnia bezpłatnie informacje o wszystkich zarejestrowanych przedsiębiorstwach w Polsce. Przedsiębiorcy dzięki temu zyskują nowe możliwości. Nawet jeśli ktoś ma problemy z wypełnieniem wniosku online, to od stycznia 2017 skorzystamy z telefonicznej rejestracji firmy. Dzwoniąc pod odpowiedni numer, konsultant wypełni za nas wniosek, a sami podpiszemy go w dowolnym urzędzie gminy, a numer wniosku otrzymamy SMS-em.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here