Rozwój technologii pozwolił pracownikom na pracę zdalną z każdego miejsca na świecie. Wystarczy mieć dostęp do Internetu i laptopa, a wszystkie nasze zadania mogą zostać wykonane. Ci, którzy pracują przy komputerze, mają szeroki wachlarz rodzaju pracy do wyboru. Praca zdalna wykonywana przez freelancera, to możliwość osiągniecia upragnionego celu w życiu, jak i komfort oraz elastyczny czas pracy w porównaniu z pracownikiem na etacie.

Kim jest Freelancer?

Praca w firmie na etacie może nam dać poczucie stabilizacji, których pracownik na co dzień potrzebuje. Stała pensja, unormowany dzień pracy, dni urlopowe – to przywileje osoby, która pracuje na podstawie umowy o pracę. A jak to wygląda u freelancera?

Zawód freelancera charakteryzuje się tym, że jest to osoba pracująca bez etatu, która ma za zadanie realizować projekty w oparciu o zlecenia w obrębie konkretnej dziedziny. Wśród zawodów, które są najbardziej popularne, to m.in. fotografowie, specjaliści IT, doradztwo, coaching, copywriting, tłumaczenia, trener personalny czy psycholog.

Rozwój freelancingu nastąpił wraz z dostępem do Internetu. Obecnie znacznie łatwiej znaleźć zleceniodawców na różnego rodzaju stronach pośredniczących tego typu transakcjom czy portalach społecznościowych. Technologia zdecydowania ułatwia komunikację między obiema stronami oraz przekazywanie ukończenia dzieła. Dzięki rozwojowi Internetu, pojawiło się sporo nowych zawodów i zapotrzebowanie na specjalistów posiadających określone umiejętności i kwalifikacje. Przykładem, jaki warto się tu posłużyć jest Youtube. Influenserzy, którzy umieszczają codziennie swoje filmy na tej platformie, potrzebują co najmniej kilku osób do ich obsługi m.in. montażystę filmów video, specjalistę od Social Mediów czy reklamy w Internecie.

freelancing
fot.pexels.com

Freelancer – jak zacząć?

W sieci znajdziemy mnóstwo kursów i książek, które krok po kroku przedstawiają wiedzę z danej dziedziny. Filmy video w sposób praktyczny przedstawiają wiedzę, którą może pojąć każda osoba chcąca pracować w wyżej wymienionych zawodach. Wynagrodzenie za zlecenie uzależnione jest od stopnia doświadczenia i umiejętności freelancera. Ci, którzy korzystają z takiej formy zarobku mogą życzyć sobie większych kwot, niż początkujący zleceniobiorcy.

Portalami, które zajmują się publikacją tego typu ogłoszeń są m.in. Useme czy Goodcontent. Jest to o tyle dobra forma zarobku, która wyróżnia się tym, że nie mamy nad sobą szefa. Przyjmujemy zlecenia, które najbardziej nam odpowiadają i jesteśmy przekonani, że zlecenie zostanie wykonane prawidłowo i z należytą starannością. Freelancer często prowadzi własną działalność gospodarczą lub wykonuje pracę na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie.

Dodatkową zaletą freelancingu jest wykonanie zadań na dłuższy okres, wcześniej omawiając termin ze zleceniodawcą. Nie ma obowiązku wykonywania czynności w ciągu 8 godzin dziennie. To od samego freelancera zależy jaką ilość pracy wykona danego dnia. A możliwość jej wykonywania gdziekolwiek się znajduje – w parku, pociągu czy we własnym mieszkaniu – jest bez znaczenia.

Zaletą dobrego freelancera powinna być samodyscyplina i dobra organizacja pracy. Część osób, które pracują obecnie zdalnie, zostały poniekąd do tego zmuszone z powodu epidemii koronawirusa. Plusem tej sytuacji jest fakt, że dla wielu pracowników może to być dobry początek i przetarcie przed spróbowaniem sił jako freelancer.

Do minusów freelancingu zaliczymy samodzielne poszukiwanie zleceń. Sam freelancer musi sprostać temu zadaniu i pozyskiwać klientów, inaczej niż w przypadku pracy na etacie. Z drugiej jednak strony, nie ma tutaj górnej granicy zarobków i zdecydowanie może to być bardzo opłacalny zawód.

W okresie, gdy spędzamy więcej czasu w domu, warto zacząć uczyć się nowych umiejętności. Może to zaprocentować na przyszłość i pozwoli na swobodny wybór i zmianę zawodu. Wypalenie zawodowe wiąże się z monotonną i mało ambitną pracą, dlatego spróbowanie swoich sił jako freelancer być może okaże się dobrą decyzją i postawieniem kolejnego kroku w swoim rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here