Życie niejednokrotnie zmusza nas do podjęcia ciężkich decyzji. Niewątpliwe jedną z nich jest praca na zmiany, a konkretnie w nocy. Praca w systemie zmianowym nie należy do łatwych. Nasz organizm domaga się snu, chce się zregenerować przed kolejnym dniem. Gdy większość osób zaczyna dzień rano, pracownicy nocni kładą się spać. To, jak takie osoby znoszą nocną pracę, zależy od ich organizmu. W głównej mierze jest to związane z naszym chronotypem. Czego unikać, a na co zwracać uwagę, aby praca nocna była bardziej znośna?
Co to jest chronotyp?
Jest to wewnętrzny biologiczny zegar. Wyróżnia się ich trzy typy: poranny, wieczorny i zróżnicowany. Jest to określenie pór, w których człowiek ma najwięcej energii, jest produktywny oraz kiedy nasz organizm potrzebuje wypocząć i nabrać sił. Chronobiologia u każdego człowieka jest inna. Każdy z nas ma swój własny zegar biologiczny i uwarunkowania genetyczne. Tryb chronotypu jest uwarunkowany również naszym stylem życia.
Zapewne znasz w swoim otoczeniu osobę, która jest ‘’rannym ptaszkiem’’ lub ‘’ skowronkiem”. Takie osoby zaczynają bardzo wcześnie funkcjonować. Mają dużo energii z samego rana, jednak popołudniu odczuwają zmęczenie.
Z kolei ‘’sowy’’ lub ‘’nocne marki’’ to typ osobowości, które preferują godziny wieczorne lub nocne. Staje się wtedy bardziej efektywna. Taki człowiek lubi dłużej pospać niż inni. Często taki tryb pracy spotykany jest u freelancerów czy osób prowadzących działalności gospodarcze, Ich efektywność jest bardzo wysoka. Sami są w stanie wypracować swój własny tryb pracy.
Chronotyp ma również związek z wiekiem. Starci ludzie chodzą spać wcześniej, natomiast młodzi mają większe pokłady energii, szczególnie wieczorem i w nocy. To, w jaki sposób reaguje nasz organizm, odnosi się też do diety, wysiłki fizycznego czy pracy zawodowej.
Sposoby na pracę w nocy
Masz ważny projekt do skończenia dla swojego klienta lub gonią cię terminy i musisz pracować do późna? Możesz ‘’podratować’’ swój organizm kilkoma czynnościami, które sprawią, że Twoja praca będzie efektywniejsza. Musimy mieć jednak na uwadze, że praca w nocy może mieć później poważne skutki w postaci problemów ze snem.
Pij dużo wody
Przez cały czas staraj się dostarczać swojemu organizmowi dużo wody. Nie możesz doprowadzić go do odwodnienia. Alternatywą dla niej jest kubek zielonej herbaty. Absolutnie unikaj napojów gazowanych i słodzonych, w szczególności energetyków. Oczywiście, dostaniesz chwilowy zastrzyk energii. Zwiększają one częstotliwość uderzeń serca, podnoszą poziom hormonów stresu, ale działają odwadniająco. Ze względu na zawartość substancji chemicznych w napoju energetycznym, jest on szkodliwy dla naszego zdrowia.
Dostarczaj energii poprzez małe posiłki
Odżywiaj się zdrowo przez cały dzień. Jeśli wiesz, że dzisiejszego dnia będziesz musiał posiedzieć trochę dłużej i popracować, zjedz wieczorem lekki posiłek. Przykładem takiego dania może być sałatka z warzywami. Unikaj fast foodów i gotowych dań. Swój ostatni posiłek jedz zawsze nie później niż godzinę przed położeniem się spać.
Obudź swój mózg do działania
Jest to jedna z metod, którą musisz wykonać, aby Twój mózg pracował na pełnych obrotach. Monotonne działania sprawiają, że nasz mózg nie jest wyjątkowo nastawiony do pracy. Jedną z metod, którą możesz zastosować jest śmiech. Dzięki temu więcej tlenu dostaje się do mózgu, a nasze mięsnie twarzy się rozluźniają. Jeśli potrzebujesz dodatkowych czynności, to wyjdź na świeże powietrze. Takie 5 minutowe dotlenienie wpłynie na mózg pozytywnie.
Krótki sen
Aby zregenerować nasz organizm, dobrym sposobem jest krótka drzemka. Wystarczy Ci około 30 minut. Wpływa ona korzystnie na serce, zmniejsza poziom stresu, poprawia nastrój oraz pobudza nasz organizm, który w tym czasie wytwarza dużą ilość hormonów – adrenalinę i noradrenalinę.
Suplementy diety
Dbaj o właściwą suplementację organizmu. Ich zadaniem jest uzupełnianie niedoborów witamin. Jednak należy pamiętać, że nie zastąpią one prawidłowego odżywiania. Do tego dochodzi odpowiedni wysiłek fizyczny. Codzienne spacery i uprawianie sportu korzystnie wpłyną na późniejsze nasze funkcjonowanie. Będziemy czuli się lepiej i pracowali efektywniej.