Praca w domu dla wielu pozostaje w sferze marzeń. W końcu nie ma konieczności codziennego szykowania się do wyjścia, można pracować z dowolnego miejsca na ziemi. Pracujemy kiedy chcemy i ile chcemy, a jak jest w rzeczywistości?

Wymarzona praca w domu

Model pracy się zmienia, w wielu przypadkach został on wymuszony przez pierwszą falę Covid, jednak już wcześniej spora grupa osób w ten sposób wykonywała swoje obowiązki zawodowe. Podczas gdy jedni patrzą na to z zazdrością, dla wielu to prawdziwa tragedia. Podstawową sprawą jest umiejętność oddzielenia spraw zawodowych od prywatnych. W końcu trudno jest powiedzieć sobie dość i praktycznie cały czas pozostajemy w pracy. Dlatego jednym z ważniejszych warunków owocnej pracy zdalnej jest określenie ram czasowych. Pozwoli to na przygotowanie się psychiczne do realizacji zadań, jednocześnie pozostały czas w ciągu doby można będzie przeznaczyć na życie domowe i odpoczynek. Błędem jest brak takiego podziału, co prowadzi do frustracji, przemęczenia i często wypalenia zawodowego w krótkim czasie.

efektywność pracy zdalnej
fot.pexels.com

Efektywność pracy zdalnej

  1.       Planuj. Kluczem do efektywnego działania jest plan. Dlatego przyjmując zlecenia, czy też planując każdy dzień pracy, należy uwzględnić w nim zarówno codzienne obowiązki, te pojawiające się w sposób systematyczny (ale nie każdego dnia) i pozostawić zapas czasu na sytuacje nagłe. W tej ostatniej grupie mogą pojawić się dodatkowe zlecenia, czy też dodatkowy czas w razie gdyby któreś z zadań nie szło tak płynnie, jak to było zaplanowane. Wiadomo, zdarzają się sytuacje losowe, brak weny, czy konieczność opieki nad dzieckiem, która uniemożliwia realizację powierzonych zadań.  Rozplanowanie sobie dnia pracy pozwala nie tylko na sprawne załatwienie wszystkich punktów, ale jednocześnie na wplecenie spraw domowych. W trakcie przerwy można wstawić pranie czy zrobić obiad.
  2.       Organizuj. Szukając właściwego schematu dnia, należy uwzględnić rodzaje zadań do wykonania i stopień ich trudności. Zaczynając od tych najtrudniejszych, można znacznie sprawniej uporać się ze wszystkimi. Dlaczego? Na początku pracy znacznie łatwiej jest nam się skupić, dlatego wraz z biegiem można będzie stawiać na coraz mniej absorbujące sprawy, dzięki tremu pod koniec dnia nadal będziemy mieli energię do działania.
  3.       Odpocznij. To równie ważny element pracy, jak sama praca. W każdej godzinie warto kwadrans przeznaczyć na odpoczynek, ponieważ umożliwi to nie tylko rozprostowanie kości, przejście się kawałek, czy też wykonanie kilku drobnych czynności w domu. Tak naprawdę to czas na zebranie myśli i przystąpienie do dalszych obowiązków z nową energią.
  4.       Pilnuj czasu. Planując sobie dzień, może się okazać, że jednak mamy więcej wolnego niż wcześniej zakładaliśmy. Błędem wielu osób, które rozpoczynają pracę zdalną, jest przeznaczenie każdej wolnej chwili na realizację powierzonych zadań. Warto pilnować samego czasu pracy, nie przekraczać go, nie próbować nadrobić czy pracować na zapas. Doskonale wiemy, że pracując „na zapas”, stwarzamy możliwość brania kolejnych zadań, czy też wchodzimy w stan pracoholizmu.
  5.       Ruszaj się. Praca zdalna bardzo często wymaga wielogodzinnego siedzenia. Przy braku konieczności wychodzenia z domu, może prowadzić to do otyłości. Dlatego warto każdą wolną chwilę wykorzystywać na ruch. Doskonałym rozwiązaniem będzie jazda na rowerze, bieganie, czy nawet spacerowanie. Oczywiście warto zadbać o prawidłową dietę, która pozytywnie wpłynie na wagę, koncentrację i produktywność. Osoby spędzające wiele godzin przy biurku mają skłonność do podjadania, czy wręcz zapychania się słodyczami.

Praca zdalna i motywacja

Praca w domu ma wiele pozytywnych aspektów, jednak nie wszystko jest tak kolorowe jak zakłada otoczenie. Dlatego należy zachować umiar nie tylko w ilości obowiązków, które bierzemy sobie na głowę, jak i godzinach pracy w ciągu dnia. Tylko dzięki temu można będzie poczuć się naprawdę spełnionym człowiekiem, natomiast praca będzie sprawiała przyjemność. Podział między obowiązkami a życiem prywatnym powinien być od początku jasny i przestrzegany. Dlatego praca zdalna nie jest dla wszystkich, a jedynie dla osób, które są w stanie samodzielnie narzucić sobie pewnego rodzaju rygor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here