Większość opisów czy tekstów, które czytamy w Internecie mogło zostać napisane przez profesjonalnego copywritera. Ten zawód jest istotnie pomocy przy tworzeniu contentu, aby wspomóc optymalizację stron internetowych lub tworzenie reklam. Dobrze napisany tekst, przeczytany przez użytkownika, powoduje konwersję. Tekst napisany przez copywritera powinien ‘’dobrze sprzedawać’’. Dowiedz się więcej na temat pracy copywritera.

Copywriting – co to jest?

Ta dziedzina polega na tworzeniu tekstów i sloganów reklamowych przeznaczonych do publikacji. Copywriting, to proces skutecznych, perswazyjnych i funkcjonalnych tekstów, napisanych przez copywritera. Mają one na celu pozyskanie uwagi czytelnika i skłonienie go do określonego działania. Napisane teksty powinny być oryginalne, ciekawe i zawierać w swojej treści unikalność. Copywriter może pracować jako freelancer, jak i być zatrudniony w agencji marketingowej, gdzie będzie miał za zadanie przygotowanie kilkudziesięciu tekstów reklamowych, haseł, sloganów, nazw firm czy scenariuszów spotów.

Praca jako copywriter

Zawód copywritera jest jednym z najbardziej pożądanych jako praca zdalna. Może ona być wykonywana z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy mieć dostęp do komputera i internetu, aby wykonywać zlecenia. Świetnie sprawdzi się w nim osoba, która posiada łatwość pisania i tzw. ‘’lekkie pióro’’.

Aby zostać profesjonalnym copywriterem i zarabiać naprawdę dobre pieniądze, należy być kreatywnym i posiadać sporą wiedzę językową. Naszą wiedzę możemy poszerzać czytając książki, artykuły, blogi czy czasopisma branżowe. W dzisiejszych czasach w Internecie znajdziemy wiele zleceń, które związane są z odnawialnymi źródłami energii m.in. fotowoltaika. Warto, aby copywriter był na bieżąco z obecnym popytem na rynku i mógł w profesjonalny sposób przygotować tekst dla zleceniodawcy.

Praca copywritera daje wiele możliwości. Poza wykonywaniem tego zawodu z dowolnego miejsca, w którym się znajdujemy, jego plusem będzie zdobycie umiejętności i wiedzy z różnych branż oraz dziedzin. Stałe wykonywanie zleceń, poszerzanie swojego portfolio, pozwoli na stopniowy wzrost zarobków copywritera.

Właśnie. Ile może zarobić osoba pisząca teksty? Z pewnością, związane jest to z doświadczeniem. Osoba, która dopiero co zaczęła wykonywać zawód copywritera, musi posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu SEO, content marketingu czy reklamy. Jednak z każdym kolejnym tekstem jego jakość będzie coraz lepsza. Copywriterzy będący w tym zawodzie kilka lub kilkanaście lat, jednogłośnie mówią, że nic tak nie poprawi naszym umiejętności, jak pisanie dużej ilości tekstów.

Początkowi copywriterzy mogą liczyć na stawki około 5 zł za napisanie 1000 znaków ze spacjami. Im dłuższy staż, tym więcej mogą sobie żądać za jego stworzenie. Zdarza się, że cena dochodzi nawet do 20-25 zł za tożsamą ilość znaków. Jak te kwoty wyglądają w skali miesiąca? Początkujący copywriter w agencji marketingu internetowego może liczyć na pensję w okolicach 2500 tys. złotych na rękę. Wraz ze wzrostem umiejętności i doświadczenia, kwota ta może wynieść nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie. Pamiętajmy jednak, że wymaga to naprawdę sporej dawki wiedzy i zaangażowania.

copywriter
fot.pexels.com

Praca copywritera jako freelancer

Z czasem, gdy początkujący copywriter nabierze doświadczenia w pisaniu tekstów reklamowych w agencji, może zacząć pracę jako freelancer. W tym celu zleceń może szukać na portalach, które pośredniczą pomiędzy zleceniodawcą a freelancerem. Jednym z nich są Useme oraz Goodcontent. Na tych dwóch stronach znajdziemy zlecenia z różnego typu branż – copywritingu, grafiki czy programowania.

Jeżeli posiadamy już spore doświadczenie, warto posiadać swoją własną stronę internetową, aby móc dotrzeć do jeszcze większej rzeszy nowych klientów. Niestety, praca jako freelancer polega na tym, aby być poniekąd sprzedawcą i dobrze przedstawić swoje usługi, aby nasz potencjalny klient zainteresował się naszą ofertą. Dlatego tak ważne jest posiadać własne portfolio z naszymi dotychczasowymi pracami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here