Dieta krajowa pozornie może wydawać się zagadnieniem niszowym, tymczasem kwestia ta dotyczy każdego pracownika, który wyjeżdża w podróż służbową. Dobra wiadomość jest następująca – po upływie niemal dekady stawka diety służbowej została podwyższona, a następnie dostosowana do aktualnej sytuacji gospodarczej. Ile aktualnie wynosi dieta krajowa?

Dieta krajowa – stawka od 1 stycznia 2023 r.

Od 1 marca 2013 r. stawka diety krajowej wynosiła 30 zł za dobę. Ta kwota obowiązywała niemal do końca lipca 2022 r. – dopiero wówczas stawka diety krajowej została podwyższona do 38 zł za dobę, aby finalnie (od 1 stycznia 2023 r.) osiągnąć poziom 45 zł za dobę. Jednocześnie utrzymane zostały dotychczasowe zasady jej obliczania. Oznacza to, że nie zawsze pracownik wysłany w podróż służbową będzie miał prawo do diety krajowej. Kluczowa jest długość trwania delegacji.

Jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę, to wysokość diety wynosi:

 • 22,50 zł – za podróż służbową, która trwa od 8 do 12 godzin;
 • 45 zł – za delegację trwającą powyżej 12 godzin.

Jak wynika z powyższego zestawienia, na dietę krajową nie mogą liczyć pracownicy, których podróż służbowa będzie trwała mniej niż 8 godzin.

Podróże służbowe często zajmują więcej niż jeden dzień – pracownicy wyjeżdżają na tydzień, dwa tygodnie czy nawet miesiąc. Wówczas należność z tytułu krajowej podróży służbowej ustala się w oparciu o inne zasady. Pracownik otrzymuje:

 • 45 zł – za każdą pełną dobę;
 • 45 zł – za każdą rozpoczętą i niepełną dobę powyżej 8 godzin;
 • 22,50 zł – za każdą rozpoczętą i niepełną dobę do 8 godzin.

Jak obliczyć wysokość diety – przykłady

Znając zasady, obliczenie wysokości diety nie jest szczególnie skomplikowane. Doskonale widać to na poniższych przykładach. 

Przykład 1. Pani Anna została wysłana w delegację, która rozpocznie się 21 sierpnia 2023 r. o 8 rano i zakończy 27 sierpnia 2023 r. późnym popołudniem – o godzinie 18. Jaka kwota tytułem diety za delegację wpłynie na jej rachunek bankowy?

Dieta, którą otrzyma pani Anna, będzie wynosić 315 zł, ponieważ:

 • w podróży służbowej spędzi ona 6 dni i 10 godzin;
 • mimo że ostatnia doba jej podróży służbowej będzie niepełna, to będzie trwała 10 godzin i będzie należeć się za nią pełna stawka diety.

Przykład 2. Pan Andrzej regularnie wyjeżdża w krótkie podróże służbowe. Najbliższa rozpocznie się 4 września 2023 r. o 6 rano i zakończy 7 września 2023 r. o godzinie 10 rano. Jaka kwota wpłynie na rachunek bankowy mężczyzny?

Kwota przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia wynosi 157,50 zł, ponieważ:

 • mężczyzna w podróży służbowej spędzi 3 dni i 2 godziny;
 • za 3 dni otrzyma dietę w pełnej wysokości (3 x 45 zł), z kolei za 2 godziny będzie mu przysługiwało 50 proc. dobowej stawki diety (22,50 zł).

Chcesz poznać więcej przykładów? Zapoznaj się z treścią artykułu znajdującego się na tej stronie internetowej: https://pragmago.pl/porada/diety-krajowe-dla-pracownika-ile-wynosza-i-kiedy-przysluguja/.

Dieta krajowa a wyżywienie

Zdarza się, że pracodawca zapewnia swojemu pracownikowi bezpłatne wyżywienie podczas podróży służbowej. Ponieważ dieta przysługuje właśnie na zwiększone koszty wyżywienia, to w tej sytuacji jest ona wyliczana nieco inaczej – darmowe posiłki zmniejszają kwotę diety zgodnie z następującym schematem:

 • śniadanie – 25 proc. diety;
 • obiad – 50 proc. diety;
 • kolacja – 25 proc. diety.

Przykład 3. Pan Tomasz właśnie dowiedział się o krajowym wyjeździe służbowym, który będzie trwał od 12 września 2023 r. od godziny 14 do 15 września do godziny 20. Pracodawca zapewni swojemu pracownikowi częściowe wyżywienie – 3 śniadania i 3 obiady. Ile zatem wyniesie dieta?

Pan Tomasz otrzyma 56,25 zł, ponieważ:

 • w podróży służbowej spędzi 3 dni i 6 godzin;
 • pracodawca zapewni mu 3 śniadania i 3 obiady, które zmniejszą wysokość diety o 75 proc. (45 zł – 33,75 zł = 11,25 zł tytułem diety za 1 dzień);
 • za 6 godzin będzie mu przysługiwać 50 proc. diety (22,50 zł).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here