Brać ci energii, satysfakcji z wykonywanych obowiązków i radości z życia? Do pracy wstajesz z obowiązku i stresujesz się każdym kolejnym dniem? Może to być syndrom wypalenia zawodowego. Nawet co 4 Polak może cierpieć na wypalenie zawodowe. Jak rozpoznać pierwsze objawy, by nie było za późno? Dowiedz się w jaki sposób radzić sobie z wypaleniem zawodowym. Poznasz także główne przyczyny jego powstawania.

Co to jest wypalenie zawodowe?

Występuje wtedy, gdy nasza praca przestaje nam dawać radość i satysfakcję, a wszystkie w niej czynności wykonujemy niechętnie. Jest to zjawisko powszechne, najczęściej zaobserwować je możemy wtedy, gdy pracujemy ciężko, tracąc mnóstwo energii, a nie przynosi to wymiernych efektów. Objawia się u nas stres, przepracowanie, frustracja i niezadowolenie z siebie. Nasza praca powoduje wyczerpanie fizyczne i psychiczne oraz zniechęca do rozwoju zawodowego.

Najczęściej to zjawisko widujemy w zawodach, które mają bliski kontakt z ludźmi – lekarze, psycholodzy, pielęgniarki czy nauczyciele. Przyczyną wypalenia zawodowego może być współczesny świat i styl rynku pracy. Pracownicy czują się niedowartościowani, mają duże obciążenie psychiczne. Dają z siebie bardzo dużo, a często nie otrzymują za to nic i ich entuzjazm i zaangażowanie spada. Dlatego tak ważne jest, aby pracować nad własnym rozwojem zawodowym i dodatkowo się motywować do pracy.

Wpływ na wypalenie zawodowe ma również monotonna i nudna praca. Stałe miejsce zatrudnienia i wykonywanie tych samych czynności doprowadza nas do takiego stanu. Siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta i brak wolnego czasu, jeszcze bardziej pogłębiają ten problem. Długotrwały stres powoduje problemy z układem nerwowym. Przy wypaleniu zawodowym mogą wystąpić takie objawy jak bóle brzucha, głowy czy złe samopoczucie. Ważne jest, aby nie popadać w pracoholizm i pozwolić naszemu organizmowi na regenerację i nawet krótki odpoczynek.

Tak, jak w przypadku stresu, kolejnymi objawami mogą być bezsenność, koszmary senne, podwyższone ciśnienie oraz depresja. Warto w porę reagować na te symptomy i udać się do specjalisty, który pomoże nam z problemem.

Bardzo często wypalenie zawodowe objawia się u młodych ludzi, którzy gonią za karierą, nie mają na nic czasu i pracują często na kilka etatów. Pamiętajmy, że może to dotyczyć każdego z nas, dlatego zastosuj się do kilku naszych porad.

wypalenie zawodowe
fot.pexels.com

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Jeżeli często znajdujesz się w sytuacjach stresowych, musisz nauczyć się z nim walczyć. Przykładem będzie tutaj medytacja lub aktywność fizyczna. Pozwoli ci to na jego redukcję i opanowanie organizmu. Skoro wypalenie zawodowe związane jest z monotonną pracą, pomyśl o zmianie otoczenia lub zdobycie nowych kwalifikacji i umiejętności, które pozwolą Ci na zmianę stanowiska pracy. Możesz skorzystać z oferty studiów podyplomowych lub kursów, dzięki którym zdobędziesz obszerniejszą wiedzę na temat swojego zawodu. Z kolei amerykańscy badacze polecają zmianę miejsca pracy co kilka lat.

Kolejną ważną rzeczą, aby nie dać się wypaleniu zawodowemu jest wsparcie bliskich osób. Porozmawiaj ze swoim partnerem o problemie, może wspólnie wpadniecie na pomysł, który Tobie pomoże. Wysypiaj się, dbaj o dietę, unikaj sytuacji stresowych. To najważniejsze aspekty i działania profilaktyczne w celu uniknięcia tego zjawiska. W celu konsultacji możesz udać się do psychologa i omówić Twój problem. Posiada on specjalistyczną wiedzę i doświadczenie, które może wykorzystać, aby znaleźć rozwiązanie.

Wypalenie w pracy powoduje wyczerpanie emocjonalne, negatywne traktowanie współpracowników lub klientów czy obniżone poczucie dokonań osobistych. Warto temu zapobiegać zawczasu. Unikaj monotonii, znajdź nową pasję i ciesz się życiem. Rzeczy, które sprawiają Ci radość i szczęście są najlepszym lekarstwem. Osoby, które są w pracy mocno obciążone psychicznie, muszą zregenerować siły i łagodzić skutki napięcia emocjonalnego po całym dniu. Warto obserwować siebie i zlokalizować źródło problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here