Zbyt duża ilość zdań do zrobienia może powodować niepotrzebny stres, brak wolnego czasu oraz w konsekwencji problemy zdrowotne lub psychiczne, a nawet doprowadzić do pracoholizmu. Często zdarza się tak, że nadmiar obowiązków i niewywiązywanie się z i nich leży po naszej stronie. Poznaj kilka porad, jak usprawnić swoją pracę.

Lenistwo prowadzi do zaległości

Może to szczególnie dotyczyć pracy zdalnej. Pracując w domu mamy do czynienia z wieloma czynnikami, które mogą nas odwlec od obowiązków zawodowych. Pranie, gotowanie, sprzątanie – to tylko niektóre z nich. Ważne, aby być konsekwentnym. Staraj się zaczynać pracę i kończyć o stałych porach. Wiesz dobrze, że czas pandemii wymusił na nas zmianę trybu pracy. Zamknięcie szkół w tym nie pomogło. Organizacja pracy jest tutaj bardzo istotna. Przygotuj swoje stanowisko pracy. Oczyść ze wszelkich papierów, wycisz telefon i nie korzystaj z portali społecznościowych.

Niezależne badania wskazują, że wykonywanie jakiegoś zadania, a następnie czytanie informacji na portalach społecznościowych powoduje, że zebranie myśli i ponowne skupienie na nim, zajmuje nam ok 20 minut. W ten sposób tracisz czas na wywiązanie się ze swoich obowiązków.

Bądź asertywny

Niestety, ale w pewnym sytuacjach należy być asertywnym. Naucz się odmawiać pomocy reszcie zespołu, tłumacząc się tym, że masz już wypełniony kalendarz po brzegi. Pracownicy często boją się, że nie przyjęcia polecenia lub zadania od szefa, może skutkować jego natychmiastowym zwolnieniem, a ich miejsce zajmie inna osoba. Jeżeli tak jest w Twojej firmie, powinieneś otwarcie to komunikować. W sytuacji, gdy nie ulegnie to zmianie, postaraj się nad poszukaniem nowego miejsca zatrudnienia. Dobry szef mimo wszystko powinien docenić, że otwarcie mówisz o tym, że masz nadmiar obowiązków. W końcu jest to dla niego informacja zwrotna, że gdzieś został popełniony błąd.

nadmiar obwiązków
fot.pexels.com

Narzędzia do organizacji pracy

Z wielością zadań możemy walczyć. Pomogą Ci w tym specjalne narzędzia do zarządzania taskami. Przeznaczone są one głównie do zadań projektowych w zespole, ale możesz śmiało korzystać z nich, w celu organizacji własnej pracy. Dwa polecane z nich to Trello oraz Asana. Możesz w nich umieszczać wirtualne karteczki, ustawiać czas realizacji, dodawać osoby i robić najważniejsze notatki. Dzięki nim stworzysz swój tygodniowy plan zadań i zarządzisz projektem. Już w pierwszym dniach pracy dostrzeżesz zalety tego internetowego narzędzia.

Wakacje dobrze Ci zrobią!

Zdarza się, że przyczyną niewywiązywania się z obowiązków, może być brak energii. Jesteśmy zmęczeni pracą, mamy problemy zdrowotne lub prywatne. Te rzeczy mogą wpływać na naszą efektywną pracę. Weź tydzień urlopu, odetnij się od wszystkich bodźców, a po urlopie wrócisz do firmy pełen wigoru i zapału do pracy. Urlop pracowniczy jest przywilejem każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Pamiętaj o tym, że to w dużej mierze zależy od Ciebie, jak sobie z poradzisz z problemem.

Podziel swoje zadania

Każdy z nas ma jakieś priorytetowe zadania do wykonania, ale również i te mniej ważne. Zrób listę tych, które musisz wykonać w pierwszej kolejności. Na sam koniec umieść te, które mogą poczekać. Z pewnością masz jakieś taski, które mają ostateczny termin wykonania. Skup się na nich, a te które są mniej ważne zostaw na sam koniec. Unikniesz dzięki temu pracy po godzinach i w weekendy. Z czasem wyrobisz w sobie nawyk, który będzie polegał na samoorganizacji pracy.

Pamiętaj, że zbyt duży nadmiar obowiązków może Cię przytłoczyć i powodować dalsze problemy. W dzisiejszych czasach, gdy każdy goni za pieniądzem i sukcesem zawodowym, przepracowanie nie jest wskazane, a wypalenie zawodowe spowoduje jeszcze większe konsekwencje. Przemęczenie spowoduje brak energii, stres i brak wolnego czasu dla rodziny czy znajomych. Na sam początek stwórz listę zadań na najbliższy tydzień i konsekwentnie realizuj każdego dnia. Doda Ci to jeszcze większej motywacji i chęci do działania i spowoduje, że o niczym nie zapomnisz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here