To pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi. Dawniej studia były przywilejem i dostępne dla mniejszej grupy osób. Popularniejsze były szkoły średnie, które przyuczały do zawodu pielęgniarki, elektryka, mechanika czy kucharza. Dziś, studiować może każdy, kto ma świadectwo maturalne. Nie musi wyjeżdżać do dużych miast na jedną z uczelni. Mamy dostęp do wielu szkół prywatnych, publicznych w znacznie większej skali. Aby zdobyć zawód przyszłości wystarczą chęci i determinacja w osiągnięciu celu. Młode osoby powinny wybierać takie kierunki, aby były one zgodne z ich preferencjami, ale i zapotrzebowaniem na rynku.
Zawody, które dadzą Ci pracę
Pierwszym obszarem sektora gospodarki, który potrzebuje coraz to większej ilości pracowników jest IT. Osoby kreatywne i z umysłem ścisłym zawsze są w cenie. Programiści, testerzy, developerzy – to osoby poszukiwane na rynku pracy. Branża IT rozwija się w sposób dynamiczny. Wśród programistów potrzebni są Ci specjalizujący się w konkretnych językach programowania np. Java. Rosnące na popularności aplikacje mobilne, to kolejny sektor, gdzie potrzebne są osoby do tworzenia nowych, przydatnych rozwiązań na nasze smartfony.
Rozwija się również branża produkcyjna. Obecne fabryki nie przypominają tych, chociażby 10 czy 20 lat wcześniej. Automatyzacja procesów, kupowanie specjalistycznych maszyn czy oprogramowania np. systemów ERP, zwiększa nasze możliwości na znalezienie pracy w tym obszarze. Być może kiedyś roboty zastąpią ludzi, ale w obecnych czasach, to pracownicy potrzebni są do obsługi specjalistycznych programów.
Jak sami mogliśmy się przekonać, dzisiaj zwiększone zapotrzebowanie jest w ochronie zdrowia. Pielęgniarki, lekarze czy ratownicy medyczni – tam, po ukończeniu szkoły, dostaniesz pewną i stabilną pracę. Droga do tego, aby zostać lekarzem jest długa i wyboista, ale późniejsze zarobki rekompensują Twoją pracę. Same studia na kierunku pielęgniarstwo trwają 3 lata. Uzyskujemy po nich tytuł licencjata. Warto pamiętać, że w tym zawodzie obowiązkowe są praktyki zawodowe. Właśnie zajęcia praktyczne stanowią tutaj ogromną rolę. Samorządy, aby pozyskać chętnych studentów na ten kierunek, oferują stypendia w różnych kwotach. Ma to na celu zatrzymanie najlepsze osoby do pracy w szpitalu w danej gminie. Pamiętajmy jednak, że wszystkie te trzy zawody wymagają profesjonalnego podejścia. Praca jest stresująca i odpowiedzialna. Dlatego warto zastanowić się głęboko przed podjęciem konkretnej decyzji o drodze kształcenia.
Policjant jest kolejnym zawodem, gdzie bardzo często ogłaszany jest nabór. Dobrą wiadomością dla osób, które zawsze chciały pracować w służbach mundurowych jest to, że to najkrótsza droga do zdobycia zawodu. Obecnie, aby zostać policjantem, musimy skończyć szkołę policyjną. Kandydat jest skoszarowany w ośrodku przez 4-5 miesięcy. W tym czasie uczy się zawodu policjanta, aby być jak najlepiej do niego przygotowanym. Wolne są tylko weekendy. To pierwsze szkolenie zawodowe podstawowe, które ma przygotować do wykonywania zadań służbowych, na stanowisku policjanta w służbie prewencyjnej.
Gdzie szukać pracy?
Dla osób, które nie są zainteresowani dalszym kształceniem po szkole średniej, świat daje sporo możliwości. Możesz spróbować swoich sił i szukać pracy w Internecie i wykonywać pracę zdalną. Poszukaj interesujących Cię ofert. Interesująca wydaje się praca jako freelancer. Zdobywanie nowych umiejętności i kwalifikacji pomoże Ci w stałym rozwoju. Rynek pracy zmienia się dynamiczne i należy się do niego dostosowywać. Stała nauka, korzystanie z różnych form kształcenia, pomogą nam uniknięciu zwolnienia z pracy. To od nas samych zależy, jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Jeżeli jesteś świeżo po szkole średniej, sprawdź dostępne oferty pracy, przeczytaj artykuły i raporty na temat zapotrzebowania na pracowników i podejmij racjonalną decyzję odnośnie do swojego zawodu przyszłości. Wiele osób skończyło nawet dwa kierunki studiów, aż w końcu znaleźli swoją wymarzoną pracę na stałe.