Początek życia we dwoje to bardzo ważny czas. Jednak mijają miesiące i związek wchodzi na coraz poważniejsze tory, aż pojawia się pomysł o ślubie. Oczywiście należy zaplanować całe wydarzenie, by móc w odpowiedni sposób przystąpić do przygotowań. Tylko właściwy plan działania sprawi, że ten szczególny dzień będzie dokładnie przygotowany i wszystko będzie przebiegało w odpowiedni sposób.
Przygotuj plan działania
Właściwy plan działania to podstawa, dlatego warto zacząć od podliczenia budżetu. Wiadomo, że w zależności od tego, jak duża ma to być uroczystość, jakie są nasze oczekiwania i możliwości, plan będzie mógł różnie wyglądać. Dlatego budżet jest podstawą do dalszego planowania i od niego należy rozpocząć wszelkie działania zmierzające do ślubu. Ponadto należy doliczyć koszty związane z fryzurą, makijażem i pozostałe usługi, którym należy się poddać w tym dniu. Kiedyś organizacją i kwestiami finansowymi zajmowali się rodzice przyszłych małżonków, jednak w ostatnim czasie to Młodzi przejmują na siebie wszelkie obowiązki i koszty z tym związane.
Koszty związane z weselem
Bardzo ważnym elementem przygotowań jest nie tylko ubiór Młodych, ale również to jakim samochodem przyjadą, czy też pamiątkowa sesja zdjęciowa. Tutaj koszty mogą być maksymalnie zróżnicowane, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie spytanie znajomych, którzy w ostatnim czasie brali ślub o polecenie konkretnych miejsc, w których można będzie zaopatrzyć się zarówno w ubrania, jak i usługi typu kamerowanie czy sesja zdjęciowa.
Koszty w kościele
Decydując się na ślub kościelny, bądź konkordatowy należy wziąć pod uwagę koszty z tym związane. Oczywiście ślub w kościele to nie tylko sama uroczystość, ale także zapowiedzi, oprawa muzyczna czy przystrojenie kościoła. Trudno jest tutaj wymienić konkretną kwotę, ponieważ wiele parafii funkcjonuje na zasadzie „co łaska”, podczas gdy coraz więcej z nich posiada cenniki za poszczególne usługi i związane z nimi sakramenty. Dlatego warto udać się do swojej parafii, by zorientować się w kosztach, a następnie uwzględnić je w swoim budżecie.
Koszty wesela
Tutaj duże znaczenie ma miejsce, w którym odbędzie się uroczystość. W tradycyjnej Sali weselnej koszty będą znacznie mniejsze niż w tej nowoczesnej, w której będzie klimatyzacja czy inne udogodnienia. Dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie kilku miejsc, ponieważ w ten sposób można będzie zorientować się nie tylko w różnicach między nimi, ale także zakresie świadczenia przez nich usług. Nie w każdym miejscu jest zaplecze kuchenne, czasami do danej Sali przypisani są pracownicy tacy jak kelnerzy. Jednak zdarza się, że wszystko należy załatwić na własną rękę. Do kosztów wesela należy doliczyć oczywiście koszty związane z daniami. Im będzie ich więcej, tym automatycznie cena cateringu będzie wyższa. Ponadto tort weselny również może sporo kosztować. Warto zorientować się w stawkach na rynku, by samodzielnie móc podjąć właściwą decyzję.
Pozostałe elementy wesela
Ważnym elementem tej uroczystości są obrączki, dlatego nie warto pozostawiać tego na ostatnią chwilę. Ponadto warto zadbać także o oprawę muzyczną, mimo że wiele osób wciąż nastawionych jest na zespół, to coraz częściej można spotkać DJ-a.
Z jednej strony każdy marzy o bajkowym ślubie, jednak z drugiej strony warto wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, jak i same oczekiwania co do tego dnia. Może się okazać, że wcale nie musi to być wszystko na miarę królewskiego balu, ponieważ najważniejsza jest przysięga. Dlatego alternatywą dla wielkiego wesela będzie obiad rodzinny po samej uroczystości, który również będzie pewnego rodzaju odświętny, jednak nie będzie wiązał się z tak dużym kosztem.
Zapoznając się z kosztami w poszczególnych miejscach, można samodzielnie stwierdzić, na co chcemy się zdecydować, a z czego mimo wszystko można zrezygnować. Zdrowe podejście do organizacji wesela pozwoli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, jednocześnie sprawiając, że każdy poczuje się w pełni usatysfakcjonowany z jej wyglądu.