Nie chce Ci się wstać rano z łóżka i zacząć pracować? Masz strach przed podjęciem jakichkolwiek obowiązków i jesteś ciągle zmęczony? Te symptomy nie muszą oznaczać poważnych problemów zdrowotnych, ale jest to oznak braku motywacji do pracy. Podpowiemy, jak poradzić sobie z tym zjawiskiem i jakie działania należy podjąć, aby móc wrócić na właściwe tory.

Zastanów się co robisz źle

Być może problem związany jest z tym, że niedostatecznie planujesz swoje zadania. Nadmiar obowiązków prowadzi do bałaganu i burzy cały harmonogram pracy na cały miesiąc. To, co musiałeś zrobić dzisiaj, odkładasz na kolejne dni. Sprawy się mnożą, a Tobie brakuje chęci do ich zrealizowania. Jesteś tym sfrustrowany i zmęczony. Każdego ranka zaczynasz od myśli, że masz wiele pracy dzisiejszego dnia.

Zbyt duży nadmiar obowiązków przyczynia się do braku motywacji. Człowiek z natury jest leniwy, ale może to przezwyciężyć. Skorzystaj z dedykowanych narzędzi, które mają na celu uporządkowanie Twojej pracy np. Trello. To internetowa aplikacja, która zastąpi tworzenia kolorowych karteczek z listą zadań, aby ich nie zapomnieć. Dzięki temu oszczędzimy sporo miejsca oraz czasu. Projekty będą pod stałą Twoją kontrolą i nie będzie już sytuacji, że o czymś zapomniałeś. Ustaw konkretne daty realizacji i się ich trzymaj. Ostateczny termin skończenia projektu dodatkowo Cię zmobilizuje.

Porozmawiaj z szefem i zespołem o problemie

Jeśli masz wymagające i odpowiedzialne stanowisko, to zapewne wiąże się to z nadmiarem obowiązków. Nie wyrabiasz się z czasem, zostajesz po godzinach, co rodzi jeszcze większą frustrację i ma to wpływ na Twoje życie prywatne. Spotkaj się z szefem oraz całym zespołem. Przedstaw jasno sytuację. Powiedz, że masz problemy z terminami, z powodu nadmiaru zadań. Wspólnie wypracujcie rozwiązanie, które Tobie pomoże. Z pewnością będą takie rzeczy, którymi może zająć się w firmie inna osoba. Szczera i otwarta komunikacja pozwoli na szybką reakcję i brakiem stresu z niewykonanego zadania.

brak motywacji do pracy
fot.pexels.com

Książka dobra na wszystko

Kolejnym rozwiązaniem, które może Ci pomóc jest przydatny tytuł książki. Na rynku najdziesz sporo pozycji, związanych z motywacją do pracy, jej organizacją i poradami od ekspertów. Zrelaksuj się i odpocznij. Postaraj się nie myśleć chociaż chwilę od pracy i jej obowiązków. Z pewnością nasunie się refleksja i wyciągniesz z jej treści inspirujące porady, które wcielisz w życie.

Wysypiaj się i prawidłowo odżywiaj

Brak motywacji do pracy może być związana z niedoborem snu i złym odżywianiem. Skoro nie możesz wstać rano z łóżka, oznacza to, że Twój organizm potrzebuje jeszcze czasu na regenerację. Długotrwałe niewysypianie się, spowodować może problemy zdrowotne. To samo tyczy się jedzenia. Jeśli dużą część diety, którą stosujesz na co dzień są fast foody i gotowe dania, które posiadają puste kalorie, obciążasz swój organizm. Wprowadź do swojego harmonogramu prawdziwy jadłospis. Zacznij odżywiać się zdrowo, trenuj 2-3 razy w tygodniu, odpowiednio się nawadniaj, chodź spać o normlanych porach. Efekty zauważysz już po kilku tygodniach.

Filmy motywacyjne, podcasty i wyznaczanie celów

Radzeniem sobie z brakiem motywacji do pracy mogą być materiały motywacyjne. Znajdziesz je na platformie Youtube. Oglądanie takich filmików z motywującą przemową na niektórych działa mobilizująco. Być może i tak będzie w Twoim przypadku. Dodatkowe materiały znajdziesz w podcastach. Inspirujące wywiady, w których inni ludzie opowiadają, jak doszli na sam szczyt i odnieśli sukces, są jednym ze sposobów na zmianę swojego życia.

Wyznacz sobie konkretne cele, które chcesz zrealizować. Rozpisz je na kartce. Masz jakieś marzenie? Awans w pracy, podwyżka wynagrodzenia, kupno mieszkania lub samochodu? Kiedy ma się wyznaczoną drogę i cel, na którym chcemy się skupić, będziemy za wszelką cenę starali się do niego dążyć. Dzięki temu przezwyciężysz swój brak motywacji do pracy i zapobiegniesz problemów związanych z wypaleniem zawodowym, które jest coraz powszechniejszym zjawiskiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here