Stresująca praca to poważny problem. Są osoby, które w sytuacjach stresowych czują się jak ryba w wodzie i ich praca jest efektywniejsza. Inni zaś odczuwają dyskomfort psychiczny, który wpływa na ich samopoczucie i wykonywane obowiązki. Dodatkowo cierpi na tym nasze życie prywatne i kontakty z bliskimi. Jak zatem poradzić sobie w sytuacjach stresowych i po prostu się nie przejmować?

Przyczyny i skutki stresu

Przyczyną naszego stresu może być nadmiar obowiązków, zła organizacja pracy, utrata pracy, problemy w kontaktach międzyludzkich, lęk przed wykonaniem zadania , długotrwałe zmęczenie czy trudne relacje z szefem i współpracownikami. Wpływ na stres może mieć również stosowana przez nas dieta, nadmiar kofeiny oraz soli, powodujące wzrost ciśnienia krwi. Wpływ na stres w pracy może mieć również nasze życie prywatne, w którym mamy problemy. Ogromna ilość otaczających nas stresów może zaszkodzić, dlatego warto w porę z nim walczyć i nie doprowadzać do pogarszającego się naszego zdrowia.

Objawami stresu może być bezsenność, kłopoty żołądkowe, przyspieszone bicie serca, brak apetytu lub napady głodu. To wszystko negatywnie wpływa na naszą efektywność i życie codzienne. Tych sygnałów nie wolno bagatelizować. A skutki długotrwałego stresu możemy odczuwać nawet po latach w postaci chorób serca, bólów kręgosłupa, cukrzycy czy wrzodów żołądka.

stres w pracy
fot.pexels.pl

Jak radzić sobie ze stresem w miejscu pracy?

Obciążenie psychiczne dotyka każdego z nas. Wyżej wymienione przyczyn stresu można zwalczać. Masz za dużo obowiązków na głowie? Udaj się na rozmowę do swojego szefa lub członka zespołu. Porozmawiaj o tym, czy ktoś inny nie może przejąć Twoich zadań. Bądź asertywny i nie bierz dużo na siebie. Spowoduje to, że zwolnisz obroty i znajdziesz wolny czas na odpoczynek.

Nie wyrabiasz się z zadaniami, mimo iż nie masz ich dużo? Świadczy to o twojej organizacji pracy. W czasie pracy zdalnej łatwiej ulegamy działaniu środków rozpraszających w domu. Powoduje to, że odkładamy pracę na później i zajmujemy się tylko priorytetowymi rzeczami. To błąd. Powoduje to u Ciebie dodatkowy stres i pracę do późnych godzin. Skorzystaj z pomocy narzędzi do organizacji czasu pracy, wykonuj je sumiennie. Pozwoli Ci to na oszczędność energii i psychiczny spokój.

Utrzymuj miłą atmosferę w pracy. Nie wszyscy muszą darzyć Cię sympatią i lubić podczas imprez firmowych. Ważne, żeby dobrze wam się współpracowało. Porozmawiaj z osobami, z którymi jesteś w konflikcie. Otwarcie przedstaw sytuację i spróbujcie razem rozwiązać ten problem.

Być może problem stresu w pracy leży również w Tobie. Powodem tego może być zbyt późne wstawanie. Przez to już od samego początku jesteś zestresowany, że się spóźnisz lub uciekł Ci autobus. Dodatkowo nie zjadłeś śniadania i Twój rozpoczęty dzień nie zapowiada się najlepiej. Postaraj się wstawać pół godziny wcześniej, aby na spokojnie przygotować się do wyjścia.

Dobrym lekiem na stres jest wysiłek fizyczny. Ćwiczenia ruchowe osłabiają reakcję stresową organizmu i poprawiają nastrój. Mało tego, regularna aktywność fizyczna przeciwdziała efektowi przewlekłego stresu. Ćwiczyć możesz nawet w domu. Pompki, brzuszki, rozciąganie lub jazda na rowerze i bieganie w przestrzeni publicznej. Te wszystkie aktywności pomogą ci w walce ze stresem.

Odpoczywaj regularnie, rozwijaj swoje zainteresowania. Podczas wykonywania zadań wykonuj je sumiennie i dokładnie. Nie odkładaj niczego na później. Bądź pewny siebie, zawsze zmotywowany i gotowy do działania. Nie pozwól, aby stres opanował Twoje ciało, co wpłynie prędzej czy później na pracę.

To po stronie pracodawcy również spoczywa obowiązek, aby zapewnić swoim pracownikom komfortowe warunki pracy. Często w rozwiązywaniu tego typu problemów pomagają spotkania integracyjne. Sam pracodawca może zwiększyć umiejętności pracowników w radzeniu sobie ze stresem, organizując chociażby cykl szkoleń lub sesji z psychologiem. To sposoby, które z pewnością pomogą pracownikom i zwiększą ich wiedzę na temat stresu i radzenia sobie z nim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here