Zakładanie działalności gospodarczej wymaga od przedsiębiorców umieszczenie we wniosku do CEIDG informacji, gdzie przechowywane będą dokumenty księgowe. Księgowość jest istotnym elementem funkcjonowania firmy. Mamy do wyboru samodzielne jej prowadzenie lub zlecenie na zewnątrz tej usługi dla biura rachunkowego pracującego stacjonarnie lub księgowości internetowej. Przedsiębiorca ma obecnie dostęp do wygodnych narzędzi, które ułatwią mu prowadzenie firmy.

Biuro rachunkowe w formie tradycyjnej

Ma ono swoje zalety, ale również wady. Z pewnością do plusów zaliczymy bezpośredni kontakt z księgową. Pozwoli to na wypracowanie schematu pracy, trzymania się terminów, ale i zaufania do siebie samych. Dobra i profesjonalna księgowa, to oznaka współpracy na lata. Dla młodego przedsiębiorcy jest to istotna kwestia. Nikt nie chce zmieniać biura rachunkowego co kilka lat i przejmować dokumentów księgowych.

Jednak taka współpraca może być czasochłonna. To jest właśnie minusem księgowości tradycyjnej. Wymaga to od nas dostarczania bezpośrednio naszych dokumentów księgowych do biura. O ile mamy dostęp do wykwalifikowanego specjalisty, tak codzienny kontakt mógłby być utrudniony w przeciwieństwie do księgowości internetowej.

księgowość online czy tradycyjna
fot.pexels.com

Księgowość internetowa – wygoda dla przedsiębiorcy

Zaletą księgowości online jest to, że dostępna jest gdziekolwiek jesteś. Tak prowadzona księgowość jest coraz popularniejsza wśród firm. Stworzone narzędzia, takie jak program do wystawiania faktur online, to wygodne przesyłanie dokumentów za pośrednictwem internetu. Masz pewność, że dotrą one do zainteresowanej strony, gdyż masz do nich stały dostęp.

Dla przedsiębiorców, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach i samodzielnie prowadzić księgowość internetową, jest to idealne narzędzie. Proste i intuicyjne w obsłudze. Jakie usługi oferowane są przez księgowość online? Odpowiedź na to pytanie odpowie Ci poniższa lista:

  • Generowanie dokumentów – faktur, rachunków, deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych. Za pomocą aplikacji prześlesz je do urzędu skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • Obliczanie składek i zobowiązań podatkowych,
  • Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów,
  • Generowanie raportów i analiz,
  • Kadry i płace.

Właśnie te funkcjonalności i dostęp do nich za pomocą aplikacji w telefonie, to największe zalety tego rozwiązania. Ponadto koszty księgowości online są znacznie niższe niż outsourcing tych usług na zewnątrz dla biura rachunkowego. Wiele takich platform oferuje dla przedsiębiorców okres próbny w celu weryfikacji ich zasadności i sprawdzenia, czy taka forma księgowości im odpowiada.

Księgowość internetowa polecana jest w szczególności małym przedsiębiorcom, którzy są na samozatrudnieniu. Duże firmy zazwyczaj mają specjalne działy księgowości w swoim biurze i zatrudniają księgową na pełen etat.

Dostępna oferta księgowości online jest znacznie szersza. Istnieją programy i aplikacje, które umożliwiają Ci samodzielne jej prowadzenie. Jeżeli mimo wszystko i na to nie masz czasu, skorzystaj z księgowości online obsługiwanej przez profesjonalnych księgowych. Rozliczenia przejmie za Ciebie biuro księgowości internetowej. Twoim zadaniem będzie tylko dostarczenie wymaganych dokumentów. Coraz częściej pojawiają się oferty banków, które też idą z duchem czasu i otwierają się na nowych klientów, nie tylko jeżeli chodzi o konta, kredyty czy lokaty.

Zdecyduj, co jest dla Ciebie lepsze

Na końcu to i tak Ty decydujesz, jaka księgowość będzie dla Ciebie wygodniejsza. Wszystkie te rozwiązania mają swoje zalety, dlatego odwiedź strony internetowe popularnych w Twoim mieście biura rachunkowych lub sprawdź ranking księgowości online. Być może i Twój bank ma dla Ciebie przygotowaną ofertę, w które zakres wchodzi również obsługa księgowa. Wszystkie te podmioty różnią się cennikiem usług. Dobierz odpowiedni pakiet dla Twojej działalności gospodarczej, które pozwoli Ci na swobodne jej prowadzenie i zdobywanie nowych klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here