Fundacja brzmi jak pewnego rodzaju organizacja, która ma na celu pomoc. Wiadomo, że każda z nich ma ukierunkowane działanie na daną grupę osób, dlatego w zależności od tego, na jaki cel chcemy wpłacić pieniądze, należy wybrać odpowiednią dla siebie.

Co to jest fundacja?

Jet to działalność pozarządowa, której kapitał jest przeznaczony na określony cel. W statucie fundacji znajdują się reguły dysponowania całym kapitałem. Zarówno o regułach jak i o celach decyduje sam twórca, oznacza to, że każdy może założyć własną fundację, jeśli tylko spełni określone warunki i będzie przestrzegał prawa.

Podział fundacji w Polsce

Obecnie istnieje wiele fundacji, które działają na terenie naszego kraju. Dlatego ustanowiono podziały, które pomagają w znalezieniu odpowiedniej dla siebie. Będzie to miało duże znaczenie nie tylko dla wspierających, ale także dla osób, które szukają realnej pomocy. Oczywiście można to zrobić na wiele sposobów, dlatego poniżej wymieniono najważniejsze z podziałów.

Takim, który jest najczęściej stosowany, będzie podział fundacji z uwagi na fundatora i tutaj można wyróżnić zarówno prywatne, publiczne, jak i korporacyjne.  W przypadku tych pierwszych, są one prowadzone przez osobę fizyczną, czyli kogoś, kto nie posiada własnej firmy i innego typu działalności. Fundacje publiczne prowadzi administracja państwowa, natomiast korporacyjne są prowadzone przez firmy.

Podział fundacji z uwagi na cel wyróżnia trzy gałęzie: pożytku publicznego, pożytku mieszanego i pożytku własnego. W przypadku pożytku publicznego fundacje działają na rzecz celów społecznych. Fundacje pożytku mieszanego swoją działalność skupiają zarówno na celach związanych z działalnością PR, jak i celach społecznych. Natomiast fundacje pożytku własnego skupiają swoją działalność na celach grupowych, czy tez prywatnych.

To najpopularniejsze podziały fundacji, jednak takich podziałów jest znacznie więcej.

Przykłady fundacji w Polsce

W naszym kraju istnieje wiele fundacji, dlatego w zależności od zainteresowań, ale także chęci wsparcia konkretnego działania, warto wybrać tę, która będzie odpowiednia. Przede wszystkim są fundacje, które wspierają cele społeczne, jak walkę z przemocą, wspieranie osób dotkniętych depresją, czy organizacja zajęć dla osób niepełnosprawnych.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także fundacje wspierające zwierzęta. Można zauważyć, że pomimo ogromnej presji społeczeństwa, wciąż można zauważyć złe traktowanie zwierząt. Fundacje mają za zadanie nie tylko ratowanie zwierząt, opłacenie ich żywienia, leczenia, ale przede wszystkim finansowania procesów sądowych przeciw właścicielom. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm, które zajmują się hodowlą zwierząt w nieodpowiedni sposób.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się fundacje, które wspierają cele lokalne, ponieważ właściwie każdy może namacalnie ocenić ich działania, a jednocześnie zasilając ich skarbonki, można zmieniać swoją najbliższą okolicę. Właściwie każda tego typu działalność ma rację bytu, ponieważ pomaga. Dlatego warto wspierać, nawet drobną kwotą, a w niedługim czasie można przekonać się, jak duże znaczenie będzie to miało dla danej fundacji.

fundacja
fot.pexels.com

Zasady działania fundacji

Założenie fundacji w naszym kraju wymaga dwóch działań. Pierwszym z nich jest akt fundacyjny, czyli oświadczenie woli, w którym decydujemy się na stworzenie fundacji. Natomiast drugim działaniem jest rejestracja przez sąd. Obecnie w naszym kraju istnieje blisko 15 tysięcy fundacji, jednak ich liczba wciąż wzrasta.

Wiele osób nie jest zainteresowanych wspomaganiem fundacji. Jednak nie ma konieczności tego robić. Ponadto w przypadku rozliczenia PIT, można przekazać swój jeden procent właśnie na którąś z nich. To bardzo ciekawa akcja, ponieważ i tak tych pieniędzy nie jesteśmy w stanie odzyskać, a być może dla którejś z fundacji ten nasz jeden procent będzie naprawdę bardzo dużą pomocą. To ważne, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak jeden właściwy krok będzie mógł zmienić czyjąś działalność. Dlatego w każdym momencie można podjąć tę decyzję i sprawić, że fundacja pozyska dodatkowe pieniądze na dalszą działalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here