Pieniądze są nam niezbędne do tego, abyśmy mogli bez większych trudności zaspokajać podstawowe potrzeby dnia codziennego. Bez środków finansowych niemożliwe byłoby również spełnianie marzeń o zagranicznych podróżach czy zrobienie remontu. Nie zawsze jednak posiadamy niezbędną ilość pieniędzy. W takiej sytuacji, niezmiernie pomocny może okazać się kredyt. Warto jednak zastanowić się nad tym, na jaki rodzaj rat się decydujemy.

Raty równe – komu posłużą?

Wiele osób biorących kredyty zastanawia się nad tym, jakie są rodzaje rat kredytowych. W przeważającej większości przypadków mamy możliwość skorzystania z rat malejących oraz z rat równych. Takie opcje oferuje większość banków. Jakie są zalety drugiego z rozwiązań? Wysokość tychże rat jest teoretycznie taka sama przez cały okres spłacania kredytu. Jest to więc opcja doskonała dla osób, które cenią sobie stabilizację i nie lubią niespodzianek. Jeśli lubimy wiedzieć, jakiej mniej więcej wysokości będzie kolejna rata kredytowa, zdecydujmy się na raty równe. Tak naprawdę każdy rodzaj rat kredytowych ma nie tylko plusy, ale również i pewne wady. Z rat równych na pewno nie będą zadowolone osoby, które są bardzo oszczędne. Nie sposób bowiem ukryć, że spłacanie kredytu w ratach równych może być w ogólnym rozrachunku rozwiązaniem mniej korzystnym niż spłacanie zadłużenia w ratach malejących. To jaki rodzaj rat wybierzemy zawsze zależy jednak od osobistych preferencji. Warto przemyśleć to, jakie korzyści i zagrożenia niosą za sobą zarówno malejące jak i równe rodzaje rat kredytowych.

Dla kogo raty malejące?

Omawiając rodzaje rat kredytowych nie sposób nie wspomnieć o tych malejących. Jak zostało już wspomniane powyżej, tego rodzaju rozwiązanie może wiązać się z niższym kosztem niż spłacanie kredytu w ratach równych. Należy jednak liczyć się z tym, że na początku raty, które musimy pokryć będą stosunkowo wysokie. Z każdym miesiącem, kwota jaką będziemy musieli pokryć będzie jednak coraz niższa. To rozwiązanie jest szczególnie dobre dla osób, które cenią sobie komfort psychiczny. Świadomość tego, że każda rata będzie niższa potrafi bowiem zredukować stres, który większość ludzi odczuwa w związku z zaciąganiem pożyczki. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj rat kredytowych, warto porozmawiać ze specjalistą. Warto przedyskutować także te kwestie z rodziną, a zwłaszcza z tymi jej członkami, którzy wraz z nami będą odpowiedzialni za spłatę kredytu. Przeanalizujmy także nasz domowy budżet, zwłaszcza wtedy, jeśli decydujemy się na raty malejące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here