Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, to dla potencjalnych i przyszłych pracowników stresująca sytuacja. Należy na niej jak najlepiej wypaść, aby zdobyć upragnioną pracę. Niejednokrotnie zdarza się tak, że kandydat nie pokazał swojej pełni możliwości. W jaki sposób przebiega rozmowa o pracę i jakich błędów wystrzegać się przy kontakcie z rekruterami? Poznaj przygotowany przez nas zestaw porad dla osób ubiegających się o pracę.
Rozmowa kwalifikacyjna – pytania
W zależności od osób z którymi rozmawiasz, na samym spotkaniu może pojawić się sporo odrębnych pytań. Do najczęściej zadawanych należą:
- Co wiesz o naszej firmie?
- Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
- Co wyróżnia Cię od innych kandydatów?
- Dlaczego chcesz zmienić pracę?
- Gdzie widzisz siebie za 5-10 lat?
- Co Cię motywuje do pracy?
- Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
- Ile chciałbyś zarabiać?
Możesz być pewien, że usłyszysz chociaż część z nich na swojej pierwszej rozmowie o pracę. Warto się do nich przygotować wcześniej i rozpisać sobie na kartce odpowiedzi. Nikt nie lubi być zaskoczonym, a podczas stresu możemy nie powiedzieć wszystkiego.
W zależności od pracodawcy, proces rekrutacyjny może składać się z jednego lub nawet kilku etapów. Ma to na celu wyłonienie najlepszego kandydata, który aplikuje do firmy. Przedsiębiorstwa, aby nie popełnić błędu dają sobie sporą ilość czasu do namysłu i uniknięcie w ten sposób kolejnych procesów rekrutacyjnych. Bardzo często zdarza się fakt, że nowym pracownikom nie podoba się ich miejsce pracy i korzystają z możliwości wypowiedzenia umowy.
Proces rekrutacyjny – unikaj tych błędów
Do rozmowy kwalifikacyjnej warto się odpowiednio przygotować. Dzięki dostępowi do Internetu możesz w szybki sposób dowiedzieć się najważniejszym informacji o Twoim przyszłym pracodawcy. Posiadają oni zazwyczaj strony internetowe, z umieszczonymi danymi firmy, organizowanymi wydarzeniami czy historią założenia i działalności. Dokonaj dokładnego research i zaimponuj swojemu pracodawcy. Dobrze przygotowany kandydat, to połowa sukcesu.
Jeżeli jest to twoja druga praca, to staraj się nie opowiadać negatywnie o twoim poprzednim pracodawcy. Narzekanie na byłego szefa nie jest dobre i może negatywnie skutkować na przebieg całej rozmowy o pracę. Opowiadaj o swoich celach i priorytetach oraz to, że zmieniasz pracę ze względu na rozwój lub inne powody, ale nie związane z finansami. Oczywiście, one też są ważne, ale w rozwoju zawodowym to nie one powinny być dla Ciebie priorytetem.
Kolejnym aspektem jest Twoje CV. Nie możesz w nim umieszczać informacji nieprawdziwych. Miej na uwadze to, że prędzej czy później pracodawca i tak dowie się, czy Twoje umiejętności są adekwatne do tego, co napisałeś w dokumencie. W późniejszym etapie może skutkować to negatywnie na Twoją reputację i pozycję w firmie. Mów i pisz szczerze oraz otwarcie o swoich kwalifikacjach. Zaznacz, co jest dla ciebie istotne – nauka nowego języka, zdobycie dodatkowej wiedzy z jakieś dziedziny czy kwalifikacji zawodowych, które przydadzą się w przyszłej firmie.
Bądź sobą. Pracodawca lubi zdecydowanych i zmotywowanych pracowników. Nie daj się stresowi. Postaraj się przedstawić prawdziwego siebie i nikogo nie udawaj. Zachowuj się kulturalnie i twórz konstruktywne zdania. Przekonuj pracodawcę, co Twoje umiejętności mogą wnieść w firmie. Przedstaw swoje osiągnięcia. Wykaż zainteresowanie rozmową i dopytuj o Twoje stanowisko, rolę w firmie i powierzone przyszłe zadania i obowiązki.
Z pewnością już wiesz, jakich błędów unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Twoja pierwsza praca może okazać się tą najważniejszą, gdyż to ona najbardziej uczy. Pierwsze zarobione dzięki temu pieniądze możesz przeznaczyć na dalszy rozwój osobisty, który może mieć wpływ na zdobyte przez Ciebie kwalifikacje. Podczas rozmowy mamy około godziny, aby przekonać do siebie przyszłego pracodawcę. Warto dobrze wykorzystać ten czas i mieć na uwadze wszystkie wymienione w tym artykule elementy i zdobyć swoją upragnioną nową pracę!