Pandemia koronawirusa wymusiła na przedsiębiorstwach redukcję etatów. Jest to szczególnie widoczne w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Na początku 2020 roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 5,5 procent. Na koniec maja było to już 6 procent. Gdyby nie tarcze antykryzysowe, z pewnością zwolnień pracowników byłoby więcej, chociaż i tak nie udało się ich uniknąć. Przedsiębiorstwa, aby utrzymać się na rynku muszą zachować płynność finansową. Jednak, gdy ich biznes jest zamknięty, ciężko spodziewać się przychodów. Zapoznaj się z tematem, jeśli właśnie utraciłeś pracę.
Straciłem pracę, co robić?
W sytuacji, gdy nasz pracodawca wypowiedział nam umowę, powinniśmy już na okresie wypowiedzenia przeglądać oferty pracy. Wszystko zależy od naszych kompetencji i kwalifikacji. Wymagane studia lub zawód, który wcześniej zdobyliśmy, może przydać się w obecnej sytuacji. Często zdarza się tak, że osoby pracowały do tej pory w zupełnie innej branży, niż wskazywałoby na to wykształcenie zawodowe. Ma to swoje plusy z tego względu, że taki pracownik jest wszechstronny i dostosuje się do każdej pracy. Taka elastyczność powoduje, że jest atrakcyjny na rynku pracy.
Przygotuj więc swoje CV, opisz przebieg kształcenia, dotychczasowe doświadczenie zawodowe i zacznij je wysyłać do poszczególnych pracodawców. Dużo znaczenie ma też Twoja motywacja. Wraz z CV wyślij swój list motywacyjny. Opisz tam swoje kompetencje i podkreśl co one mogą dać Twojemu potencjalnemu, przyszłemu pracodawcy.
A może zmiana zawodu?
Okres, w którym się obecnie znajdujemy, to też okazja do przebranżowienia się. Sytuacja na rynku jest dynamiczna. W niektórych zawodach zwiększyło się zapotrzebowania. Mowa tu o kurierach, którzy dostarczają przesyłki, specjalistów IT, freelancerach czy pracownikach ochrony zdrowia. Jednym ze sposobów dodatkowego zarobku jest praca zdalna, którą możesz wykonywać gdziekolwiek jesteś. Na portalach z ofertami pracy, sporo jest propozycji na Juniorów czy stażystów. Warto szerzej się rozejrzeć i skorzystać z takich propozycji. Im szybciej zaczniesz, tym lepiej dla Ciebie i stosunkowo w niedługim czasie możesz zarabiać dobre pieniądze. Wystarczą chęci, samodyscyplina i dążenie do celu. Sprawdź również oferty pracy dostępne w Twoim urzędzie pracy, być może znajdziesz coś, co będzie adekwatne do Twoich umiejętności.

Straciłem pracę… i się nie martwię!
Tak, brzmi to dziwnie i jest to określenie szalone, ale każda osoba powinna być zawsze na to przygotowana. Spytasz – JAK? Warto posiadać finansową poduszkę, taką sumę na cięższe czasy. Powinno to odpowiadać przynajmniej Twojej 3-miesięcznej pensji. Pozwoli Ci to na spokój i swobodne poszukiwanie pracy. Firmy zwalniały, zwalniają i zwalniać będą pracowników. Nie musi to być związane tylko z kryzysem gospodarczym. Jeśli czytasz ten artykuł, a nie masz chociaż konta oszczędnościowego, powinieneś je jak najszybciej założyć, albo chociaż trzymać pieniądze w popularnej skarpecie. Odkładaj co miesiąc pewną część funduszy i zabezpieczaj się tym samym na przyszłość. Nagła utrata pracy może spowodować, że zostaniesz bez środków do życia. A chyba nie chcesz doprowadzić do takiej sytuacji? Poduszka finansowa jest rozsądnym rozwiązaniem i zabezpieczeniem przed kryzysem zawodowym.
Jak zapobiegać zwolnieniu z pracy?
Tak, jest to możliwe, gdy nie dasz podstaw do Twojego zwolnienia. Szefowie bardzo cenią pracowników, którzy dbają o swój rozwój zawodowy. Rozwijaj nowe kompetencje w obszarze Twojego stanowiska, ale również pokrewnych. Zdobywaj certyfikaty, kursy, ucz się języków obcych. Wszechstronność pracownika w przedsiębiorstwie jest bardzo potrzebna. Tym samym nie dasz żadnych argumentów i powodu dla Twojego szefa do zwolnienia. Bądź osobą ambitną i stawiającą sobie kolejne kroki w karierze. W ten sposób zostaniesz doceniony i zachowasz swoje stanowisko. A nawet jeśli utracisz pracę, to bardzo prędko ją znajdziesz.