Praca zdalna wymagała na samym początku odpowiedniego przygotowania ze strony pracownika. W ciągu kilku dni należało tak stworzyć miejsce pracy w domu, aby móc swobodnie i efektywnie pracować. Biurko, krzesło, sprzęt – to tylko niektóre z elementów wpływających na naszą pracę. Jeżeli nadal nie wiesz, jak przygotować swoje stanowisko pracy, koniecznie powinieneś przeczytać tych kilka porad.

Biurko i krzesło to podstawa

Z pewnością na samym początku wielu z was pracowało na wygodnej, domowej kanapie. W wielu przypadkach ma to negatywny wpływ na nasz kręgosłup. Dlatego do prawidłowej organizacji stanowiska pracy, powinniśmy przyłożyć szczególną wagę wysokość biurka oraz dobre krzesło biurkowe, które będzie chronić nas przed późniejszymi schorzeniami. Zapewne słyszałeś o ergonomicznym stanowisku pracy. Praca umysłowa wykonywana jest zazwyczaj w pozycji siedzącej. Z czasem może stać się uciążliwa dla naszego kręgosłupa. Dodatkowo, brak aktywności fizycznej, zła dieta oraz częste garbienie się oraz schylanie jest złem dla organizmu. Zadbaj w swoim domu o ergonomię pracy.

Komfortowe i wygodne miejsce do pracy sprawi, że Twoja praca stanie się bardziej efektywna i zadbasz dzięki temu o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Ma to za zadanie przygotować pracownika i dostosować do jego potrzeb pracę biurową.

Na sam początek ustaw wysokość monitora. Nie powinieneś schylać głowy, ani unosić jej do góry. Powinniśmy tworzyć linię prostą między naszym wzrokiem a ekranem. Jednym z ważnych aspektów jest również oświetlenie. Oczywiście, że najlepszym jest to naturalne, ale gdy zaczynamy pracę wcześnie lub późno, najlepiej, aby światło było barwy zimnej i oświetlało monitor.  Podczas pracy przy biurko nasze krzesło powinno posiadać możliwość regulacji – w górę i w dół. Istotnym elementem są również podłokietniki, aby móc swobodnie z nich korzystać.

Czyste i schludne biurko

Na efektywność naszej pracy wpływa także wszechobecny bałagan. To ważne, aby podczas siedzenia przy komputerze, nie znajdowały się obok kubki, talerze czy pojemniki po zamówionym jedzeniu. Dodatkowo to nas rozprasza. Sprzątaj je minimum 2-3 razy w tygodniu. Czyść klawiaturę, myszkę i monitor. Wyrób w sobie nawyki, które pomogą Ci na przyszłość.

organizacja stanowiska pracy
fot.pexels.com

Czy moje miejsce pracy powinno być w salonie czy sypialni?

Jeśli mieszkasz sam, problemu z organizacją stanowiska pracy być nie powinno. Gorzej, jeżeli Twój partner również pracuje zdalnie. Wiele osób dzieliło się swoimi pomysłami w odniesieniu do pracy zdalnej. Na samym początku pandemii, firmy meblarskie oraz te z wyposażenia wnętrz, zanotowały wzrost sprzedaży artykułów biurowych – krzeseł, biurek czy lampek. Polacy zaczęli organizować sobie przestrzeń we własnym domu.

Idealną sytuacją jest, gdy masz w domu dodatkowe, puste pomieszczenie, odseparowane od sypialni i salonu. Dodatkowy pokój przydaje się z zorganizowanie tymczasowego biura, gdzie możesz swobodnie pracować. Wydziel odrębne stanowisko, aby nikt Ci nie przeszkadzał. W jednym ze zdjęć, które krążyło po Internecie, była fotografia kobiety i mężczyzny, żyjących w małym mieszkaniu, gdzie oboje byli zmuszeni do pracy zdalnej. Przebywali w jednym pomieszczeniu, ale pracowali na dwóch odrębnych biurkach, które były przedzielone małą ścianką działową, stworzoną tylko na te potrzeby.

Home Office pozwolił na sprawdzenie systemu pracy zdalnej. Wielu pracowników potwierdza, że w przyszłości chcieliby pracować z domu. Zredukowałoby to koszty dojazdów i oszczędność czasu z tym związaną. Utrzymują, że ich produktywność nie spadła z tego powodu. Daje to do myślenia pracodawcom, czy praca z domu jest możliwa w jeszcze dłuższym okresie. Pracownicy mogą swobodnie skupić się na wykonywanej pracy oraz odczuwać satysfakcję z jej wykonywania. Muszą pamiętać jednak o tym, że wymaga to odpowiedniej organizacji pracy i harmonogramu dnia. Być może całkowita praca zdalna dla niektórych zawodów pomoże przewartościować pewne sprawy i sprawi, że człowiek nie będzie już za wszelką cenę poświęcał się pracy zawodowej, a wolny czas może spędzić z rodziną lub wykorzysta go na rozwój zawodowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here