Droga na sam szczyt nie jest usłana różami. Właściciele największych firm na świecie doszli do swoich osiągnięć ciężką pracą. Nie raz zmagali się problemami natury finansowej. Bardzo często w wywiadach podkreślają, jakie czynności starali się wykonywać, aby móc osiągnąć sukces. Z pewnością nazwy tych firm znasz. A czy wiesz, jaka historia kryje się za ich wygraną?

Amazon – serwis z książkami

W początkowej fazie działalności, Amazon był serwisem sprzedającym tylko książki. Dziś to największy gigant e-commerce na świecie. Jego twórcą jest Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata. Jednak w 2021 roku przestanie on być szefem Amazona. Nie odchodzi oczywiście z firmy, tylko oddaje stery swojemu zaufanemu pracownikowi. Jego droga do sukcesu była kręta i pełna błędów i pomyłek, ale dzięki swojej determinacji dotarł na sam szczyt.

Mimo sukcesu jako księgarnia online, Jeff Bezos postanowił rozszerzyć działalność. Poszerzył swój sklep internetowy o kolejne kategorie. Kiedy to przyniosło zamierzony skutek, akcje firmy na giełdzie rosły i inwestorzy dostrzegli potencjał Amazona. Obecnie, około poła sprzedaży na tej platformie, to ofert od małych przedsiębiorstw, umożliwiające im handel międzynarodowy. Amazon oferuje między innymi pełną obsługę sprzedażową swoim wystawcom.

Mało kto o tym wie, ale pierwotna nazwa Amazona to Cadabra. Jeff Bezos jednak szybko zmienił zdanie na temat tego pomysłu dzięki wpływowi swojego prawnika, który mu to odradził. Aby zaoszczędzić na kosztach, serwery Amazona powstały w garażu domu państwa Bezosów. Firma odnotowywała od zawsze zwiększone zapotrzebowanie na produkty w okresie świątecznym. Dochodziło więc do sytuacji, że pracownicy byli przepracowani i wychodzili z pracy bardzo późno. To właśnie wtedy podjęto decyzję, że na ten czas firma będzie zatrudniać dodatkowych pracowników sezonowych.

Centra logistyczne mają swoją siedzibę również w Polsce. Znajdują się we Wrocławiu, Pawlikowicach, Okmianach, Sosnowcu, Kołbaskowie oraz Sadach.

Netflix – internetowa wypożyczalnia płyt DVD

Nie każdy o tym wie, ale Netflix w 1998 roku zaczynał jako wysyłkowa wypożyczalnia DVD. Pomysłodawcami tego biznesu byli Marc Randolph i Reed Hastings. Wpadli na pomysł alternatywnej wypożyczalni kaset video. W Stanach Zjednoczonych, od początku lat 90’, tradycyjne wypożyczalnie zaczęły umierać i narzekać na brak zainteresowania.

Na początku działalności, Netflix stworzył katalog internetowy, w którym były wybierane tytuły filmów, a następnie dostarczano je za pomocą poczty. Tak samo wyglądał proces zwrotu wypożyczonej płyty. Pierwsze dla lata Netlixa były trudne i nie cieszył się zbytnio popularnością. Znany nam system subskrybcji został już wprowadzony w 1999 roku. Model ten zaczął przynosić sukcesywnie zyski. Dzięki temu klienci opłacali abonament i mieli możliwość dowolnego wypożyczenia ilości tytułów, nie przejmując się terminem zwrotu i karami z tego tytułu. To właśnie wyróżniało Netflixa od tradycyjnych wypożyczalni.

W 2007 roku firma zdecydowała się na pierwszy streaming niektórych filmów. Była to kolejna świetna decyzja i obecnie Netflix produkuje własne filmy oraz seriale, które dostępne są na całym świecie.

korporacje na świecie
fot.pexels.com

Apple – historia dwóch Panów ‘’S’’

To amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne zostało założone 1976 roku przez Steve’a Jobsa i Steve’a Wozniaka. Marki Apple – Mac, iPad czy iPhone są powszechnie znane. Wszystkie te produkty łączy niepowtarzalny design, wysoka jakość wykonania i na dobre zmieniły oblicze sprzętu elektronicznego. Ciekawostką jest, że aby uzbierać fundusze na działalność, pomysłodawcy musieli wyprzedawać swoje przedmioty. Na samym początku pomagał im trzeci udziałowca – Ronald Wayne, ale po 2 tygodniach współpracy, sprzedał swoje udziały za… 800 dolarów! Kilka lat później firma była warto już 1,5 miliarda dolarów.

Firma Apple zasłynęła stworzeniem i produkcją komputerów Macintosh. Obecnie smartfony stworzone przez tę firmę są jednymi z najpopularniejszych o ile nie najlepszych telefonów komórkowych na świecie, mających miliony zwolenników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here