Każdy początkujący przedsiębiorca, musi zmierzyć się z formalnościami, które prędzej czy później będą go dotyczyć. Kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych lub urzędem skarbowym będzie wymagało niekiedy posiadania specjalnej wiedzy. W kwestii księgowości może mu w tym pomóc biuro rachunkowe. Doświadczony księgowy weźmie na siebie prawidłowy obieg dokumentów między instytucją a przedsiębiorcą. Czym tak naprawdę zajmuje się biuro księgowe?

Biuro rachunkowe – wyjaśnienie pojęcia

Biuro rachunkowe lub księgowe jest to podmiot gospodarczy, który świadczy usługi księgowe osobom fizycznym, przedsiębiorcom lub innym instytucjom. Jest uprawnione do prowadzenia ksiąg na podstawie umowy zawartej z podatnikiem.

Oczywiście, nie zawsze musimy zlecić prowadzenie księgowości zewnętrznej firmie. Początkujący przedsiębiorcy często w pierwszym etapie prowadzenia działalności samodzielnie prowadzą własną księgowość. Ma to sens, jeżeli się na tym znają, a tych dokumentów księgowych jest stosunkowo mało. Jednak przepisy prawne mają to do siebie, że często się zmieniają. Dobry księgowy jest z nimi na bieżąco, a jeśli spojrzymy na ceny, które oferują biura rachunkowe za obsługę, wcale nie są one wygórowane i przedsiębiorca nie poniesie znaczących kosztów za obsługę księgową swojej firmy.

Obowiązki biura rachunkowego

Do zadań, które wykonuje biuro rachunkowe można zaliczyć m.in. sporządzanie bilansów finansowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych, rejestracja firm czy bieżący kontakt ze swoich klientem – przedsiębiorcą. Poniżej przedstawimy pozostałe obowiązki biura rachunkowego:

  • Księgowanie dokumentów sprzedażowych, zakupowych oraz przepływ środków pieniężnych,
  • Analiza ryzyka finansowego,
  • Prowadzenie ewidencji VAT,
  • Sporządzanie deklaracji VAT, PIT, CIT,
  • Prowadzenie akt osobowych pracowników,
  • Ewidencja urlopów, nadgodzin, zwolnień lekarskich,
  • Archiwizacja dokumentacji,
  • Kontakt z urzędami,
  • Ewidencja środków trwałych.
biuro rachunkowe
fot.pexels.com

Biuro rachunkowe stacjonarne czy online?

W obecnych czasach Internet daje nam sporo możliwości. Przedsiębiorca na rynku ma do wyboru biura rachunkowe, które świadczą swoje usługi na miejscu, jak i takie, z którymi mamy kontakt za pomocą internetu. Wiąże się to z pewnością z oszczędnością naszego czasu, gdyż dokumenty księgowe jesteśmy w stanie wysłać za pomocą specjalnych programów do księgowania faktur. Mało tego, zrobimy to nawet za pomocą naszego telefonu! Takie innowacyjne rozwiązania proponują niektóre biura rachunkowe online swoim klientom. Wystarczy zrobić zdjęcie fakturze i wysłać ją za pomocą telefonu, a nasz dedykowany księgowy wykona dalsze czynności i skontaktuje się z urzędem.

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Na rynku dostępnych jest sporo biur rachunkowych, oferujących tego typu usługi księgowe. Ma to związek z tym, że na przełomie kilku ostatnich lat pojawiło się więcej działalności gospodarczych, które potrzebują obsługi księgowej. Przed podpisaniem umowy z biurem księgowym warto zrobić dokładny research. Istotną rolę odgrywają opinie od zadowolonych klientów. Sprawdźmy w Internecie, co piszą użytkownicy na temat biura rachunkowego. Profesjonalne biuro rachunkowe posiada również własną stronę internetową, aby dotrzeć do szerszej ilości klientów. To z jej treści dowiesz się najwięcej m.in. o cenie za usługi, rekomendacje od klientów czy zakres usług, które świadczą biura rachunkowe. Doświadczony księgowy ma za sobą odbyte szkolenia zawodowe, które dodatkowo podnoszą jego kwalifikacje. Szczególnie istotny jest tu certyfikat Ministerstwa Finansów, uprawniający do świadczenia usług księgowych oraz posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Ceny usług księgowych często zaczynają się już od 100 zł netto miesięcznie. Nie jest to wygórowana kwota, więc to od Ciebie będzie zależało, czy chcesz zlecić te usługi zewnętrznemu biurowi rachunkowemu. Dzięki temu możesz poświęcić swój cenny czas na rozwój biznesu i zdobywanie nowych klientów, a Twoje biuro księgowe zapewni ci porządek w dokumentacji firmowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here